„Tisztítótűz-műveletként” említette Magyar Péter miniszterelnök a hétfői parlamenti beszédében az 47 törvényt érintő jogszabálymódosítást, melynek célja a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Védelmi Hivatal létrehozása.
A kormányfő szavai szerint az új intézmény felállításának szükségességét az indokolja, hogy az Orbán-kormányok alatt végbement „haza kifosztásából” meg kell szabadítani hazánkat a „politikai és gazdasági maffiától.”
A hivatal fő feladata: felderíteni, hogy hová tűnt a magyarok vagyona, és azt visszaszerezni – tette hozzá.
Magyar Péter a korábbi kormányokat maffiához hasonlította, kiemelve, hogy „Orbán Viktorról beszélek”. Jelezte, hogy a belső vizsgálatok során egyre több visszaélést tártak fel, melyek „10-50-100 milliárdos ügyeket” érintenek. „A nemzet közös vagyonából egy szűk elit gazdasági hátországa lett” – fogalmazott, majd az elmúlt évek korrupciós ügyeit és a gazdagodó politikusok nevét sorolta.
A miniszterelnök arra figyelmeztetett, hogy a legjobb szakembereknek kell megküzdeniük e „maffia tagjaival”, akik között ügyvédek, könyvelők, pénzügyi szakemberek és politikai végrehajtók is vannak. Elvárja a hatóságok munkatársaitól, hogy szabadon végezzék munkájukat, és azt precízebben, gyorsabban, valamint szigorúbban végezzék.
Továbbá bejelentette, hogy a vagyonvisszaszerzési hivatal vezetője és négy helyettese 24 órás rendőri védelmet kap.
A hivatal működésével kapcsolatban hangsúlyozta: nem fogják érdekelni a politikai hovatartozások, csak az, hogy hol van a magyar emberek vagyona, kik döntöttek róla, és hogyan került el. Magyar Péter azt tanácsolta mindenkinek, aki eddig közvagyon felett rendelkezett, hogy kezdje el összegyűjteni a dokumentumait.
Elmondta azt is, hogy az új hivatal az Országgyűlés alá tartozik, független szervként csak a parlamentnek számol be. Az ellenzéki politikusoknak üzent: aki nem támogatja a hivatal felállítását, az „a maffia oldalán áll”.
A jogszabálycsomag, amely a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Védelmi Hivatal létrehozását célozza, várhatóan még hétfőn megjelenik a parlament honlapján. Magyar Péter arra kérte a közvéleményt, hogy mondják el véleményüket.
A miniszterelnök már korábban bejelentette, hogy a héten be fogják terjeszteni a hivatal létrehozásáról szóló javaslatot, de a végleges szöveg benyújtása előtt társadalmi egyeztetést kezdeményeznek. Ennek eredményeként a hivatal létrehozása nyár végére várható.
Forrás hvg.hu
