Fülöp Botond, a Vidéki prókátor (Fotó: Magyar Hang/Nyéki Martin)
Mi történik, ha Sulyok Tamás nem írja alá azt az alaptörvény-módosítást, amely az ő eltávolításáról is rendelkezik? Ezzel a kérdéssel foglalkozott Fülöp Botond, a Vidéki prókátor néven ismert ügyvéd, a Facebook-oldalán.
A szakértő szerint könnyen lehet, hogy egy alkotmányos válság következik be, ha Sulyok Tamás nem írja alá a Magyar Péter által hétfőre ígért alaptörvény-módosítást, amely a közjogi hivatalviselők, köztük az ő megbízatásának megszüntetéséről szól. Ha ez megtörténik, a köztársasági elnök törvény-aláírási jogköre nem hozna megoldást, mivel az új alaptörvény-módosítást is alá kellene írnia ahhoz, hogy hatályba lépjen – fejtette ki Fülöp Botond.
Mivel véleménye szerint, ha Sulyok Tamás alkotmányos indok nélkül megtagadja az alaptörvény-módosítást, akkor az Alaptörvény szándékos megsértésének minősülnie kell, ezért meg kell indítani a megfosztási eljárást ellene. Ekkor az Alkotmánybíróságnak meg kell állapítania Sulyok felelősségét, és meg kell fosztania a tisztségétől.
A poszthoz Magyar Péter miniszterelnök is hozzászólt, és hivatkozott az Alaptörvény két passzusára. Az egyik azt mondja, hogy „az Országgyűlés határozatának meghozatalától a megfosztási eljárás befejezéséig a köztársasági elnök nem gyakorolhatja a hatásköreit”. A másik pedig arra utal, hogy „a köztársasági elnök akadályoztatása esetén az Országgyűlés elnöke gyakorolja a köztársasági elnök feladatait az akadály megszűnéséig vagy az új köztársasági elnök hivatalba lépéséig”.
A miniszterelnök bejelentette, hogy hétfőn bemutatja az alaptörvény-módosítást, amely révén leváltaná Sulyokot és a többi, a NER által kinevezett közjogi méltóságot.
Nemrégiben a Magyar Hang-könyvek sorozatban megjelent Fülöp Botond könyve, amely a Hang.hu webshopján elérhető.
Forrás hang.hu
