Az Amnesty szerint Sulyok távozása nem a megfelelő megoldás.

Az Amnesty szerint Sulyok távozása nem a megfelelő megoldás.

Magyar Péter és Sulyok Tamás 2026. április 15-én a Sándor-palotában találkoztak (Fotó: Magyar Péter Facebook-oldala).

A kormány benyújtotta a 17. Alaptörvény módosítására vonatkozó javaslatát, amelyből az is kiderül, hogy miként tervezik eltávolítani Sulyok Tamást a köztársasági elnöki posztról – írja az Amnesty International Magyarország. A jogvédő szervezet megjegyzi, hogy a Tisza-kormány nem is fűszerezte meg a dolgot, csupán annyit tartalmaz a javaslat, hogy Sulyok Tamás megbízatása a 17. Alaptörvény módosításának hatályba lépése utáni napon véget ér.

A kormány azzal indokolja lépéseit, hogy Sulyokkal szemben „súlyos bizalomvesztés” tapasztalható a társadalomban, és a választók felhatalmazták őket az alkotmányos intézmények helyreállítására. Ezzel a jogvédők egyetértenek, de felhívják a figyelmet arra, hogy Sulyok Tamás soha nem állt ki a hatalmi visszaélésekkel, illetve a legnagyobb kiszolgáltatott helyzetben lévők védelmében. Az Amnesty kiemeli, hogy köztársasági elnökként nem tett semmit azért, hogy mindenki egyenlőként, szabadként és megbecsültként érezze magát a közösségben.

Ugyanakkor a szervezet kifogásolja a kormány javaslatát. Az Alaptörvény-módosítás figyelmen kívül hagyja azt a fontos jogot, hogy Sulyok Tamásnak is joga van a tisztességes eljáráshoz és az elmozdításának megfelelő jogi garanciák mellett kellene történnie – vélik a jogvédők. Állításuk szerint ez nem csupán Sulyok jogairól szól; a tisztességes eljárás biztosítja mindannyiunk számára, hogy ne legyünk kiszolgáltatva a hatalom önkényének. Ha ez nem vonatkozik ránk mind, akkor mindannyian sebezhetővé válunk. A kormány mindössze 5 napot biztosított a közvélemény véleménynyilvánítására, ami kevesebb, mint a szokásos 8 napos társadalmi egyeztetési időszak. Az Amnesty ígéri, hogy a javaslat további részeire vonatkozó véleményüket is elküldik majd.

Forrás hang.hu