A Tisza-kormány eltüntetné az ellenzéki frakciókat.

A Tisza-kormány eltüntetné az ellenzéki frakciókat.

A Tisza-kormány az Alaptörvény 17. módosításának tervezetéhez várja a magyar állampolgárok véleményét egészen 2026. június 27-ig, amit a kormany.hu-n publikáltak. A kormány társadalmi vitát indított a javaslattal kapcsolatban, aminek okaként azt jelölték meg, hogy a 2011. áprilisi Alaptörvény már nem képes ellátni a feladatát, ezért szükséges a módosítás, amíg el nem fogadunk egy közösen kidolgozott új alkotmányt.

A jogállami demokrácia működéséhez szükséges változtatások a Tisza-kormány szerint a következők:

  • Az országgyűlési képviselők mandátumának időkorlátot szabása: legfeljebb 12 évig tölthetnék be ezt a posztot.
  • A köztársasági elnök mandátumának újraszabályozása: a jelenlegi elnök megbízatása megszűnne, és az Országgyűlés 30 napon belül új államfőt választana.
  • Az Alkotmánybíróság függetlenségének erősítése: visszaállítanák az alkotmánybírák 70 éves korhatárát, és az Alkotmánybíróság tagjai közül választhatnának elnököt.
  • A bírói önigazgatás megerősítése: a bírák nagyobb részesedést kapnának a választásokban és a felelősségre vonásban az Országos Bírósági Hivatal elnökének és a Kúria elnökének ügyében.
  • Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Védelmi Hivatal létrehozása.
  • A sarkalatos törvények számának csökkentése: kevesebb ügy lenne, amelyhez kétharmados döntés szükséges.
  • Az Alkotmánybíróság hatáskörének bővítése: megszűnne a költségvetési és adóügyekre vonatkozó vizsgálati korlátozás.
  • A közpénz védelmének erősítése: eltüntetnék a közpénz szűkítő jogi meghatározását.
  • Az önálló szabályozó szervek jogi kereteinek áttekintése.

A módosítás célja, hogy Magyarországon ismét működjenek a jogállami garanciák, amely Brüsszel elvárásának is megfelel.

A Magyar Közlöny legutóbbi számában megjelent a 16. Alaptörvény-módosítás egységes szerkezeti szövege, amely tartalmazza a legutóbbi változtatásokat is.

Forrás www.origo.hu