Vidéki prókátor: A jogállamhoz előbb le kell rombolni a maffiát.

Vidéki prókátor: A jogállamhoz előbb le kell rombolni a maffiát.

Fülöp Botond, a Vidéki Prókátor (Fotó: Magyar Hang/Nyéki Martin)

„Szép eljárás? Nem. De maradéktalanul megfelel az Alaptörvény szövegének” – fogalmaz Fülöp Botond jogász a kormány 17. Alaptörvény-módosítási javaslatáról. A kegyelmi botrány kapcsán ismertté vált szakértő kifogásolja, hogy Orbán minden közjogi pozíciót a saját megbízható embereivel töltött fel, miközben az ellenzéket gyakorlatilag figyelmen kívül hagyta.

Fülöp Botond véleménye szerint a 17. Alaptörvény módosítás miatt Sulyok Tamás államfő jogi helyzete megoldhatatlan lett. Ha Sulyok nem írja alá a megbízatásának megszüntetéséről szóló módosítást, akkor a parlamenti többség Alaptörvényt sértőnek tekintheti a döntését, ami miatt megindíthatják ellene a megfosztási eljárást. Ennek megindításával Sulyok nem gyakorolhatja további hatásköreit, így az Országgyűlés megállapíthatja a köztársasági elnök átmeneti akadályoztatását. Ennek következményeként Forsthoffer Ágnes, az Országgyűlés elnöke, átveszi Sulyok helyett az alkotmányos feladatokat.

Ez a folyamat nem éppen szép, de Fülöp Botond szerint ahhoz, hogy helyreállítsuk a jogállamot, először le kell bontani a maffiaállamot, amit Sulyok Tamás is tevékenyen támogatott, és ami az ő emblematikus megjelenésével is azonosítható. Úgy véli, hogy a bontás során a jogszerűség az alapvető szempont, míg új rendszer kiépítésekor teljes mértékben figyelembe kell venni a jogállami alapelveket.

Bár Fülöp Botond a Vidéki prókátorban kifejezte, hogy hiányérzete van, mivel szerinte az Alaptörvénybe bele kellett volna foglalni egy rendszerváltás-klauzulát. Ez rögzíthette volna, hogy április 12-én a nép világosan kinyilvánította, véget vetett a magát a Nemzeti Együttműködés Rendszerének nevező állami berendezkedésnek, ami visszaélt az alkotmányozó többségével, és maffiaszerű működést teremtett. Ezen felül meghatározta volna, hogy a választott új többség feladata a jogállam újbóli felépítése, ezzel megerősítve az Országgyűlés elköteleződését a rendszerváltás irányába, és ennek alapján szüntette volna meg Sulyok Tamás megbízatását.

Az Alkotmánybíróságot illetően azt is hangsúlyozta, hogy a megbízatási idő kilenc évre való csökkentésével akár öt további alkotmánybíró megbízatása is megszüntethető lett volna, lehetővé téve ezzel kilenc új bíró megválasztását.

A Magyar Hang adja ki Fülöp Botond Vidéki prókátor című könyvét, „Én, a Vidéki prókátor – Gondolatok a polgári Magyarországért” címmel. A szerzővel nemrégiben személyesen is találkozhattak az érdeklődők. A komlói ügyvéd a Kompország vendégeként beszélt arról is, miért nem elegendő pusztán alkotmányos eszközökkel lebontani az Orbán-rendszer által képviselt maffiaállamot.

Forrás hang.hu