A Miskolci Törvényszék jogerősen pénzbírságra ítélte azt a két orvost és egy hozzátartozót, akik egy térdprotézis-műtéttel kapcsolatos vesztegetési ügyben érintettek – jelentette be a bíróság kedden az MTI-nek.
Az ügyészség által feltárt tények szerint egy nő édesanyja térdprotézis-műtéte mielőbbivá tétele érdekében lépett kapcsolatba a megyei kórház vezető orvosával 2022 tavaszán, aki megszervezte a találkozót a később a műtétet végző osztályvezető főorvossal. A nő a beavatkozást megelőzően mindkét orvosnak átadott pénz, később pedig egy taxisofőr segítségével további összeget juttatott el az operáló orvosnak.
A bíróság megállapította, hogy az osztályvezető főorvos összesen 300 ezer forintot, míg a másik orvos 200 ezer forint jogtalan előnyt fogadott el a műtéttel kapcsolatban.
A bíróság elítélte az operáló orvost a folytatólagosan elkövetett vesztegetés elfogadásának bűntettében, míg a másik orvost vesztegetés elfogadásáért találta bűnösnek, és mindkettőjüket 1,5 millió forint pénzbírsággal sújtotta.
A pénz átadóját 2 millió forint pénzbírságra ítélték, míg az édesanyját és a közvetítő taxisofőrt egy év próbaidőre bocsátották. A két orvossal szemben vagyonelkobzást is elrendeltek a megszerzett összegek mértékéig.
Az ügy másodfokon folytatódik.
A bíróság közölte, hogy döntésük meghozatalakor figyelembe vették a paraszolvencia korábbi jelentőségét, a vádlottak szakmai helyzetét és a cselekmény sporadikus jellegét, de hangsúlyozták, hogy ezek a tényezők nem mentesítik őket a jogszabályok betartása alól.
A döntés ellen az ügyész és a vádlottak, a negyedrendű kivételével, fellebbeztek, így az ügy a Debreceni Ítélőtábla előtt folytatódik.
Forrás 24.hu
