Magyar Péter Sulyok Tamás havi milliós juttatásait vonná meg.

Magyar Péter Sulyok Tamás havi milliós juttatásait vonná meg.

Az Országgyűlésben Magyar Péter jelezte, hogy javasolják, ne kapjanak élethosszig tartó juttatásokat azok a köztársasági elnökök, akik nem teljesítették a mandátumukat. Ezen módosítás hatással lenne Sulyok Tamásra, aki a plágiumbotrány miatt, és Schmitt Pálra, aki 2012-ben távozott, míg Novák Katalin 2024-ben, a kegyelmi ügy után hagyta el hivatalát. Egyedül Áder János, aki mindkét ciklusát teljesítette, jogosult a törvény szerinti ellátásokra.

A jogi módosítás egyszerű: csupán át kell fogalmazni a köztársasági elnök jogállásáról és javadalmazásáról szóló törvényt, amely lehetővé teszi, hogy a volt elnökök élete végéig juttatásokban részesüljenek. Jelenleg a volt köztársasági elnökök havi bruttó 6,4 millió forintot kapnak, ami a házelnök tiszteletdíjának 1,1-szerese.

Sulyoknak a lemondását követően el kell költöznie a köztársasági elnöki rezidenciából, de a jogszabályok alapján egy másik rezidenciát igényelhet, amelyhez házvezető és állami támogatás is jár. Emellett háromfős titkárságot tarthat fenn, valamint térítésmentes egészségügyi ellátást és gépkocsit kap, amit a rendőrség biztosít.

Az elnökök a hivatalba lépésük után is első osztályon utazhatnak külföldi hivatalos programjaikra, de különgépet nem vehetnek igénybe. Emellett a központi költségvetésből pénzt kapnak, hogy adományokat tegyenek civil szervezeteknek.

Az Alaptörvény szerint ezek a juttatások csak akkor szűnnek meg, ha az összeférhetetlenség megállapítása vagy megfosztási eljárás következik be. Magyar Péter szeretné elkerülni a megfosztási eljárást, ezért a kormány az Alaptörvény módosítását tervezi. A javaslat értelmében a mostani köztársasági elnök mandátuma az új Alaptörvény életbe lépésével véget ér. Ha Sulyok nem írja alá a módosítást, akkor elindítható ellene a megfosztási eljárás.

A miniszterelnök várakozásai szerint a módosítás körülbelül egy hónapon belül hatályba léphet, és Sulyok július 20-a körüli időpontban már biztosan nem tölti be a köztársasági elnöki posztot. Ezt követően gyorsan új elnököt választanak, akit az ellenzéki képviselők is támogatni tudnak.

A köztársasági elnök a javaslatról nem nyilatkozott, de hangsúlyozta a jogállamiság tiszteletben tartásának fontosságát. A Népszava kérdésére a Sándor-palota jelezte, hogy figyelmeztetnek a közhatalom önkényes használatára.

Egy tavalyi adatigénylésből kiderült, hogy a három volt köztársasági elnök juttatásaira két év alatt összesen 780 millió forint közpénz került kiadásra.

Forrás telex.hu