Az Országgyűlésben Magyar Péter jelezte, hogy javasolják, ne kapjanak élethosszig tartó juttatásokat azok a köztársasági elnökök, akik nem teljesítették a mandátumukat. Ezen módosítás hatással lenne Sulyok Tamásra, aki a plágiumbotrány miatt, és Schmitt Pálra, aki 2012-ben távozott, míg Novák Katalin 2024-ben, a kegyelmi ügy után hagyta el hivatalát. Egyedül Áder János, aki mindkét ciklusát teljesítette, jogosult a törvény szerinti ellátásokra.
A jogi módosítás egyszerű: csupán át kell fogalmazni a köztársasági elnök jogállásáról és javadalmazásáról szóló törvényt, amely lehetővé teszi, hogy a volt elnökök élete végéig juttatásokban részesüljenek. Jelenleg a volt köztársasági elnökök havi bruttó 6,4 millió forintot kapnak, ami a házelnök tiszteletdíjának 1,1-szerese.
Sulyoknak a lemondását követően el kell költöznie a köztársasági elnöki rezidenciából, de a jogszabályok alapján egy másik rezidenciát igényelhet, amelyhez házvezető és állami támogatás is jár. Emellett háromfős titkárságot tarthat fenn, valamint térítésmentes egészségügyi ellátást és gépkocsit kap, amit a rendőrség biztosít.
Az elnökök a hivatalba lépésük után is első osztályon utazhatnak külföldi hivatalos programjaikra, de különgépet nem vehetnek igénybe. Emellett a központi költségvetésből pénzt kapnak, hogy adományokat tegyenek civil szervezeteknek.
Az Alaptörvény szerint ezek a juttatások csak akkor szűnnek meg, ha az összeférhetetlenség megállapítása vagy megfosztási eljárás következik be. Magyar Péter szeretné elkerülni a megfosztási eljárást, ezért a kormány az Alaptörvény módosítását tervezi. A javaslat értelmében a mostani köztársasági elnök mandátuma az új Alaptörvény életbe lépésével véget ér. Ha Sulyok nem írja alá a módosítást, akkor elindítható ellene a megfosztási eljárás.
A miniszterelnök várakozásai szerint a módosítás körülbelül egy hónapon belül hatályba léphet, és Sulyok július 20-a körüli időpontban már biztosan nem tölti be a köztársasági elnöki posztot. Ezt követően gyorsan új elnököt választanak, akit az ellenzéki képviselők is támogatni tudnak.
A köztársasági elnök a javaslatról nem nyilatkozott, de hangsúlyozta a jogállamiság tiszteletben tartásának fontosságát. A Népszava kérdésére a Sándor-palota jelezte, hogy figyelmeztetnek a közhatalom önkényes használatára.
Egy tavalyi adatigénylésből kiderült, hogy a három volt köztársasági elnök juttatásaira két év alatt összesen 780 millió forint közpénz került kiadásra.
Forrás telex.hu
