Hegedűs Zsolt egészségügyi miniszter úgy nyitotta meg előadását a Magyar Egészségügyi Menedzsment Társaság keddi konferenciáján, hogy „Nem könnyű itt lenni, mivel minden fejjel lefelé áll, hiszen országgyűlési képviselő is vagyok, és most érkeztem a parlamentből, ahol több kétharmados törvényt szavaztak meg.”
A miniszter örömét fejezte ki az önálló minisztérium létrehozása iránt, ugyanakkor kifejtette, hogy a Belügyminisztériumtól való elszakadás jogi és adminisztratív szempontból sem egyszerű feladat. Ezen kívül megemlítette, hogy nehezen találni megfelelő szakembereket, és bár már ötödik hete kormányoz, nem akarja részletezni a tapasztalatait – „Ne akarjátok megtudni, de a kialvatlanság látszik rajtam” – mondta.
A konkrét fejleményekről elmondta, hogy az uniós pénzek hazahozatalával kapcsolatos tárgyalások előrehaladott stádiumban vannak, így az egészségügy számára biztosítani tudják a tervezett 500 milliárd forintot a szakdolgozói bértábla hosszú távú rendezésére. Hozzátette, hogy a jövőben nyílt pályázatokat hirdetnek intézményvezetői posztokra, de hangsúlyozta, hogy nem minden jelenlegi vezetőt fognak leváltani, amennyiben képesek megújulni és együtt tudnak dolgozni.
A szakemberekért való harcot így jellemezte: „Elég sok anyagom már Pintér Sándor asztalán van, de eddig mindig megállt.” Hegedűs a jelenlévő szakértőket is arra ösztönözte, hogy keressék meg őt ötleteikkel és problémáikkal, mert szívesen dolgozna együtt a legjobbakkal.
A miniszter bejelentette, hogy sikerült megtalálni a digitális egészségügyi államtitkárt, miután az általa preferált jelöltet egy másik minisztérium elcsábította. Kiemelte, hogy az Egészségügyi Minisztériumtól független háttérhatóságot állítanak fel, mely szankcionálhatja a minimumkövetelményeknek meg nem felelő szolgáltatókat.
A közeljövőben a Magyar Orvosi Kamara elé kerül az alapellátás finanszírozásának átalakítására vonatkozó javaslat, amely ösztönözni fogja a háziorvosokat a több munkára és a hátrányos helyzetű településeken való praxishoz.
Svéd Tamás, az egészségügyi tárca politikai államtitkára elmondta, hogy nem várhatunk csodát négy év múlva, de ha elindul egy folyamat, ami hosszú távon javítja az egészségügyet, az elégedettséget fog okozni számukra.
Kovácsy Zsombor egészségügyi jogász arra hívta fel a figyelmet, hogy a következő ciklusban elsősorban a TAJ-kártyával rendelkező betegek érdekeit kell képviselni. Hegedűs megerősítette ezt a gondolatot, és bejelentette, hogy Bognár Zsolt sürgősségi államtitkárként, Zahár Ákos pedig a várólisták csökkentéséért felelős miniszteri biztosként fog dolgozni.
Forrás hvg.hu
