Sulyok Tamás a parlamentben (Fotó: Magyar Hang / Végh László) – Fotó: Végh László
„A köztársasági elnök jelenleg nem kíván véleményt nyilvánítani a javaslatról. Ugyanakkor ismételten hangsúlyozza a jogállamiság tiszteletének fontosságát és figyelmeztet a közhatalom önkényes végrehajtására, valamint a kétharmados parlamenti többség határtalanságának következményeire” – válaszolta a Sándor-palota a Népszava kérdésére, miután hétfőn Magyar Péter bejelentette, hogy kezdeményezik a jelenlegi köztársasági elnök megbízatásának megszüntetését.
A kormányfő Sulyok Tamás leváltásával kapcsolatban hétfői sajtótájékoztatóján kifejtette, hogy hiába nem írja alá az elnök az Alaptörvény módosítását, amely a saját leváltását is tartalmazza, mivel ezalatt a jelenlegi alkotmány szerint méltatlanná válik hivatala betöltésére, így megkezdődhet a leváltási eljárás. Ezért várhatóan július 20-án Sulyok Tamás már nem lesz köztársasági elnök, és a tervek szerint legkésőbb augusztus 20-ig új államfőt választanak Magyarország számára. A jelöltről még nem született döntés, de Magyar Péter akár az ellenzéket is bevonhatja a kiválasztásba. Hangsúlyozta, hogy olyan jelöltet keresnek, aki képes megtestesíteni a nemzet egységét, ami nem feltétlenül jelenti azt, hogy valaki pártatlan vagy pártok fölött álló. „Az Alaptörvény nem jogszabály, és indoklás nem szükséges hozzá. Ezt én is most tudtam meg. Ezért nem küldheti el a köztársasági elnök az Alkotmánybíróságnak felülvizsgálatra” – tette hozzá Magyar Péter a 444-nek adott interjújában.
Forrás hang.hu
