A Fővárosi Törvényszék jogerősen elítélte az egyik szélsőjobboldali támadót, aki 2019-ben az antifasiszta ellentüntetőkre támadt a becsület napján – tájékoztatott a Magyar Helsinki Bizottság, amely a sértettet képviseli.
A becsület napja a szélsőjobboldali csoportok éves megemlékezése, mely az 1945. február 11-i budavári kitörésre emlékezik. Ezen a napon különböző parádékat és emléktúrákat tartanak, jellemzően szélsőjobboldali szimbólumokkal.
2019-ben a Széll Kálmán téren gyűltek össze az antifasizmus hívei. A HVG akkori hírei szerint a békés demonstrációkat a rendőrség nem engedte össze, de az esemény vége után, délután öt óra körül, egy sötét ruhás csoport támadt egy antifasiszta diákcsoportra a Bambi Presszónál.
A támadók több fiatalt bántalmaztak, köztük Mák Viktort, akit többször megütöttek. A rendőrség nem tudta elfogni a támadókat.
Az ügy jogi következményei hét évig tartottak, mivel az ügyészség nem emelt vádat, így Mák Viktornak és társaiknak pótmagánvádlóként kellett a bíróság elé vinniük az ügyet. Bár kamerafelvételek is készültek, az ügyészség gyűlölet-bűncselekmény vádja nélkül zárta le az eljárást.
Mák úgy érezte, hogy a politikai véleménye miatti támadás az egész társadalmat érinti, ezért a civil szervezet segítségével megvádolta a rendőrség által azonosított támadókat. A bíróság végül elítélt egy támadót, aki egy év börtönbüntetést kapott, felfüggesztve.
A sértett ügyvédje hangsúlyozta, hogy az ilyen bűncselekmények kivizsgálása az állam feladata, és az ítélet figyelmeztetést jelent a rendőrségnek és az ügyészségnek a nyomozások során végzett munka fontosságára.
Egy másik ügyben a 2023-as becsület napi incidens gyorsabb kivizsgálásra került, ahol antifasiszta aktivisták támadtak emberekre. Az elsőrendű vádlott, Ilaria Salis, 2024-ben európai parlamenti képviselőként mentelmi jogot nyert, míg más vádlottakat börtönbüntetéssel sújtottak.
Forrás hvg.hu
