Romlott a vízminőség a narancssárga Szinva patakban.

Romlott a vízminőség a narancssárga Szinva patakban.

Forrás: Tóth-Szántai József / Facebook

Tedd a Telexet megbízható forrássá!

A laboratóriumi vizsgálatok eredményei alapján a Szinva patak miskolci szakaszán kedden észlelt szennyeződés nemcsak a víz elszíneződését, hanem jelentős vízminőség-romlást is okozott – osztotta meg szerdán Tóth-Szántai József, Miskolc polgármestere.

Elmondása szerint a patak városi szakaszán tapasztalt szennyező beömlésnél a vas, mangán és szerves szennyező anyagok koncentrációja jóval meghaladta a megengedett határértékeket. A haltoxicitás vizsgálatok alapján az így kibocsátott víz toxikus hatással volt a vízi élőlényekre.

A patak belvároshoz közel eső alsóbb szakaszán, a Szinva Terasz környezetében alacsonyabb értékeket mértek, így a szennyezés haladása közben kezdett hígulni. A szakértők szerint kedvező hír, hogy a halak jelentős része el tudott úszni a legjobban érintett területekről.

A polgármester megjegyezte, hogy a patak medrében és üledékében élő kisebb élőlényeket a szennyezés valószínűleg súlyosan érintené. Rámutatott, hogy a folyamatban lévő vizsgálatoknak nemcsak a jelenlegi helyzetre, hanem a Szinva teljes élővilágára gyakorolt hatásokra is választ kell adniuk, amelyek hosszabb távon is fontosak.

A Szinva patak kedd délután narancssárgára változott a Miskolcon áthaladó szakaszán. A polgármester előző tájékoztatása szerint a víz elváltozása egy karbantartás során történt műszaki probléma vagy emberi mulasztás következménye volt. A városi hőszolgáltató, a Tatár utcai Miskolci Fűtőmű területén egy gőzfejlesztő kazán karbantartása során vas-oxidot tartalmazó vizet engedtek le, ami a patakba folyt – tájékoztatott a polgármester.

Forrás telex.hu