Komoly feszültségeket kelt Maruzsa Zoltán, a volt köznevelési államtitkár visszatérése az Eötvös Loránd Tudományegyetemen. A 24.hu értesülése szerint egy június eleji tanszéki értekezleten kollégái sorra bírálni kezdték a Fidesz által az oktatás terén véghezvitt intézkedéseket. Maruzsa 14 éve nem tanított, politikai karrierje alatt pedig fizetés nélküli szabadságon volt, így zökkenőmentesen visszatérhetett.
A tanárok kiemelték, hogy „etikai és szakmai szempontból is elfogadhatatlan, hogy mintha mi sem történt volna”. Hozzátették, nem Maruzsa szakmai felkészültségével volt gond, korábban népszerű volt a diákok és a HÖK körében is, de sokan úgy érzik, hogy a politikai pályafutása alatt részt vett egy nemzetellenes oktatás- és tudománypolitikában.
Az értekezleten Maruzsának felrótták, hogy egy rendőrminiszter irányítása alatt „terrorszervezetnek” minősítették a sztrájkoló pedagógusokat, és egyesek kifejezték, hogy nem kívánnak közösséget vállalni vele, mivel aktívan hozzájárult a közoktatás romlásához. Többen azt is jelezték, hogy nem akarnak vele vizsgabizottságban dolgozni.
Mivel az ELTE-t sikerült kívül tartani a kekvák rendszerén, így a fizetések alacsonyabbak, mint más intézményekben; Maruzsának például adjunktusi pozícióban bruttó 530 ezres alapilletménye lesz. Egy oktató megjegyezte: „Amikor megkapja a fizetését, meglepődni fog”.
„Az a bajunk, hogy korábban kártékonyan viselkedett, most pedig pofátlanul visszatér tanítani” – mondta a 24.hu egyik forrása, míg mások furcsállják, hogy a volt államtitkár státusza ilyen hosszú ideig megmaradt. „Ha valaki hosszú időre kikerül a szakmából, nehéz újra belerázódni” – vélekedett egy tanár.
A lap Maruzsát is megkereste. Kérdezték, tart-e attól, hogy a diákok bojkottálni fogják az óráit. Erre így felelt: „Az ELTE BTK-n nehezen értelmezhető a bojkotthozás, hiszen több kurzust kínálunk, és a hallgatók maguk döntik el, hol tanulnak. Senki nem kényszerül arra, hogy hozzám jöjjön, de aki szívesen tanulna tőlem, azt szívesen várom.”
Forrás hvg.hu
