„Nem lenne helyénvaló ellentmondani a demokratikus népakaratnak és felhatalmazásnak…”
– írta Magyar Péter miniszterelnök csütörtökön a Facebookon megjelent Telex-cikk alatt, amelyben arról értekeztünk, hogy Török Gábor politikai elemző hogyan vélekedik Sulyok Tamás leváltásáról szóló alkotmánymódosításról.
Török úgy véli, hogy az alkotmányozó többség azt jelenti, hogy a hatalom birtokosa szinte bármire képes: „a fegyver ott van az asztalon”, így a hatalom gyakorlásának mértéke az lesz, hogy mikor, mire és hogyan használja azt. Kifejti, hogy az Orbán-kormányok éltek ezzel a lehetőséggel.
„A Tisza-kétharmad mostani terve figyelemre méltó, hiszen hivatalban lévő államfőt távolítana el egy egyszerű alkotmánymódosítással. Nem bonyolítja túl, nem akar komplex intézményátalakítást, ahogyan a Fidesz tette a bíróság elnökével, hanem egyszerűen kimondja, leírja a politikai szándékát.”
A politikai elemző azt is megjegyzi, hogy akik támogatják ezt az alkotmánymódosítást, „azok azt hiszik, hogy nincsenek korlátozva, a minősített többségükkel bármire képesek.”
Török szerint ez a módosítás nem csupán a jelenlegi, szerinte is gyengén teljesítő elnökről szól, akivel kapcsolatban az új kormánytöbbségnek valóban lehetnek legitim politikai aggodalmai, „hanem arról, hogy a 141 képviselő hajlandó-e rálépni arra az útra, ahol mindent lehet, de végső soron a semmibe vezet.”
A hétfőn társadalmi egyeztetésre bocsátott javaslat világosan fogalmaz Sulyok eltávolításáról: „Az Alaptörvény tizenhetedik módosításának életbelépését követő napon a hivatalban lévő köztársasági elnök megbízatása megszűnik.”
A tervezet szerint „a köztársasági elnök megbízatásának megszűnése után az Országgyűlés új köztársasági elnököt választ az új Alkotmány életbelépéséig, de legfeljebb öt évig.” Magyar Péter kedden a parlamentben arról is tájékoztatott, hogy javasolni fogják, hogy azokat a köztársasági elnököket, akik nem töltötték ki hivatali idejük, ne részesítsék élethosszig tartó juttatásokban.
Forrás telex.hu
