Letartóztatták Bús Balázst, az NKA ex-alelnökét.

Letartóztatták Bús Balázst, az NKA ex-alelnökét.

A bíróság harminc napra elrendelte Bús Balázs, az NKA volt alelnökének és Óbuda korábbi polgármesterének letartóztatását – értesült a Telex. A helyszíni felvételek alapján a politikust vezetőszáron szállították a bíróságra.

Bús Balázs a történteket politikai és jogellenes döntésnek minősítette. A Blikk újságírójának nyilatkozva elmondta, hogy vallomást tett, és teljes mértékben együttműködött a hatóságokkal. „Soha nem követtem el bűncselekményt, és nem hoztam törvénytelen döntést” – tette hozzá.

Kedden derült ki, hogy Bús Balázst őrizetbe vették a választások előtt kiosztott NKA-s pénzek miatt. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal nyomozói hat embert tartóztattak le költségvetési csalás és hűtlen kezelés gyanúja miatt. Az érintettek között van a Nemzeti Kulturális Támogatáskezelő főigazgatója és kabinetvezetője is.

A Bács-Kiskun Vármegyei Főügyészség az összes gyanúsított letartóztatását indítványozta a szökés, elrejtőzés, az eljárás befolyásolása és a bűnismétlés veszélye miatt.

Molnár Áron színész áprilisban hozta nyilvánosságra, hogy az Orbán-kormány az NKA-n keresztül tudatosan rejtett el milliós támogatásokat, politikai szívesség alapján. A vádak szerint ebben Hankó Balázs volt kulturális miniszter is érintett, aki közvetlen jelezte egyeseknek, hogy papírmunkával pénzhez jutnak.

Az NKA pénzeiből összesen 17 milliárd forint támogatást osztottak ki vitatható módon a választások előtt, gyakran a Fidesz kampányát segítve. A támogatottak között volt többek között Tóth Gabi, Pataky Attila, Fásy Ádám és Mága Zoltán is. Eddig csak néhány milliárd forint térült meg, mivel néhány kedvezményezett, például Muri Enikő, visszafizette a támogatást.

Forrás hvg.hu