Oroszi Beatrix, az országos tisztifőorvos a kormányszóvivői tájékoztatón jelezte, hogy egy újabb, rendkívül intenzív és veszélyes hőhullám vár ránk. A részletekről a kormányülésen beszélt, ahol a kialakuló rendkívüli időjárásra való felkészülés lépéseit is ismertették. Oroszi elmondta, hogy szombattól harmadfokú hőségriasztást rendeltek el, mivel a napi középhőmérséklet négy napon keresztül 29 fok, vagy annál magasabb lesz, és néhány helyen akár 28 vagy 40 fokot is elérhet.
A tisztifőorvos hangsúlyozta: ez már komoly egészségügyi kockázatot jelent, és kijelentette, hogy az elmúlt húsz évben nem tapasztaltunk ehhez hasonló meleg időt. A mentőszolgálathoz napi 400-450 további hívás is érkezhet, ami egyértelműen megnöveli a halálozási arányt is. Kérte, hogy mindenki különösen figyeljen a környezetében élőkre, igyanak elegendő vizet, kerüljék az alkoholt és a koffeintartalmú italokat, valamint azokat, akik csak tehetik, kerüljék a napon való tartózkodást 11 és 16 óra között.
A kormány összehangolt védelmi intézkedéseket rendelt el, amelynek irányítását Magyar Péter végzi, a miniszterelnök pedig egy külön testület segítségére is támaszkodik. Arra kérte a lakosságot, hogy figyeljenek egymásra, és komolyan vegyék a hatóságok figyelmeztetéseit. Jelezte, hogy az ország különböző pontjain palackos vizet osztanak, főként közterületeken, vasútnál és autópályák közelében, míg a Honvédség zacskózott vizet készít és gyűjt. Külön figyelmet fordítanak a sebezhető csoportokra, szociális intézményekre és hajléktalanokra is.
Forrás hang.hu
