Fővárosi képviselők nagy tapssal fogadták a plakáttilalmat.

Fővárosi képviselők nagy tapssal fogadták a plakáttilalmat.

Az idei nyáron először és utoljára ülésezett a Fővárosi Közgyűlés május vége óta. A választási időszakban lezajlott ülésekhez képest pénteken mérsékeltebb vitákra került sor, kevesebb közjáték kísérte a tárgyalásokat. A fővárosi képviselők megszavazták a gyűlöletet szító politikai reklámok és óriásplakátok eltüntetését, valamint a taxis díjak emelkedését. Támogatták az új rendőrfőkapitányt, és úgy döntöttek, hogy a város költségvetését ne vizsgálják felül, mivel a kormány és a főváros még nem egyezett meg a finanszírozási problémákról.

A Fidesz fővárosi frakciójában új tagok mutatkoztak be, mivel Szentkirályi Alexandra és Radics Béla a parlamenti képviselőséget választották. Papp Tibor, pestszentimrei képviselő, valamint György Bence, kőbányai képviselő, először vettek részt az ülésen. Kulja András is letette az esküt, de Lakos Eszter nem jelent meg.

Napirend előtt Barabás Richárd a párbeszédes képviselő a homoszexuális házasságokat engedélyező jogszabályok bevezetését kérte. Orbán Árpád István, a Tisza frakcióvezetője a korrupcióra hívta fel a figyelmet, megemlítve a Tisztítótűz műveletet.

A Fidesz képviselői, a reklámszövetséggel közösen, ellenezték a köztéri hirdetések csökkentésére vonatkozó javaslatot, amely már a parlamentben is elfogadásra került. A reklámszövetség képviselője szerint a javaslat egy egész iparágat veszélyeztet. A vita során a hallgatóság aktívan részt vett, ami a fideszes hozzászólások alatt tapsot is kapott. A végén a Fideszen kívül mindenki megszavazta a plakáttilalom bevezetését, amit taps kísért.

A taxis díjak emelése érdekében új javaslat született, amely már korábban elutasításra került. Szepesfalvy Anna védelmébe vette a taxisokat, hangsúlyozva, hogy nehéz helyzetben vannak. A közgyűlés végül támogatta a díjemelést, így az alapdíj 1300 forintra, a kilométerdíj 520 forintra, a percdíj pedig 130 forintra nő.

A költségvetés felülvizsgálatának hatályon kívül helyezéséről is vitáztak a képviselők, mivel még nem zajlottak egyeztetések a kormánnyal Budapest pénzügyi helyzetéről. Orbán Árpád István az Orbán-kormányok által okozott károkra figyelmeztetett, míg a fideszes képviselők bírálni kezdték a főpolgármestert a költségvetési előrehaladás hiánya miatt.

Baricska Norbert Tamás, a frissen kinevezett rendőrfőkapitány, a létszámhiányra hívta fel a figyelmet és elmondta, hogy együttműködni fog a kerületi polgármesterekkel. Az új rendőrfőkapitányt egyöntetű támogatás övezte.

Az ülés második részében az elektromos rollerek használatának szabályozásáról is tárgyaltak, ahol több képviselő kifejezte, hogy a javaslattól elhamarkodott, míg Béres István sürgette az azonnali intézkedést a balesetek megelőzése érdekében. A javaslat végül megszavazásra került.

A pénteki közgyűlés emlékezetes pillanata volt, amikor Gulyás Gergely Kristóf azt javasolta, hogy a Margit-szigeten emléktáblát állítsanak Scherer Péter színésznek. Karácsony Gergely viszont jelezte, hogy ezt már a halála napján kezdeményezték, így az emléktábla már elkészült. A közgyűlés végül az emléktábla felállítását is támogatta.

Forrás telex.hu