Hadházy: Az alkotmánymódosítás nem hoz valódi változást.

Hadházy: Az alkotmánymódosítás nem hoz valódi változást.

Hadházy Ákos Facebook-bejegyzésében osztotta meg véleményét az alaptörvény módosítására irányuló társadalmi egyeztetésről. A volt politikus több szempontból bírálta a Tisza által javasolt alkotmánymódosításokat. Kiemelte, hogy „a bebetonozott teljhatalom elleni legjobb védekezés a tisztességes és demokratikus választás”.

Szerinte a tervezett változtatások közül sok nem támogatná a demokratikus működést, és a cikluskorlát sem erősítené a demokráciát. Hadházy úgy véli, hogy a parlamenti képviselők legfeljebb tizenkét éves hivatali ideje nem csökkentené a korrupció mértékét, sőt, akár növelheti is annak kockázatát.

Érvei alapján azok a politikusok, akik nem indulhatnak újra, kevésbé lennének felelősségre vonhatók a választók által, ami kedvező lehet a lobbizás, az állami pozíciók megszerzésének, vagy akár a visszaélések szempontjából. Kijelentette:

„Ha valaki valóban jó képviselőket akar, akkor a megoldás egy új választási rendszer, tisztességes feltételekkel, propaganda nélkül, amelyhez nem szükséges semmilyen aktív vagy passzív választójogot korlátozni.”

Hangsúlyozta, hogy csak egy igazán demokratikus választási rendszer tudja biztosítani, hogy a rosszul teljesítő képviselők leválthatók, míg a jól dolgozókat újra választhatják.

Forrás www.origo.hu