Szerdától jelentősen drágul a budapesti parkolás.

Szerdától jelentősen drágul a budapesti parkolás.

A díjemelésről a Fővárosi Közgyűlés 2024-ben hozott döntést, de a végrehajtást elhalasztották, mivel a Budapesti Közlekedési Központnak fejlesztenie kellett a parkolásra alkalmas BudapestGO applikációt. Új díjszámítási rendszer lép érvénybe a budapesti parkolási zónákban.

Jelenlegi díjak a budapesti parkolásban:

  • A zóna: óránként 600 forint helyett 800 forint, munkanapokon 8 és 22 óra között;
  • B zóna: 450 forint helyett 600 forint, 20 óráig;
  • C zóna: 300 forint helyett 400 forint;
  • D zóna: 200 forint helyett 300 forint – ez mind a C, mind a D zónában 8 és 18 óra között.

A tervek szerint 25%-os kedvezmény érhető el a BudapestGO-n keresztül fizetőknek, valamint a BKK havi bérletet vásárlóknak. Az elektromos autók egy része azonban elveszíti az ingyenes parkolás lehetőségét, és a nehezebb járműveknek drágább díjakat kell majd fizetniük.

Kiemelt területek, ahol hétvégén is fizetni kell:
Budapesten néhány védett övezetben eltérő parkolási díjak és szabályok érvényesek. Például:

  • A Budai Várnegyedben minden nap, egész nap fizetős a parkolás.
  • A Margitszigeten is mindennap, minden órában fizetni kell. Itt ugyanazok a szabályok érvényesek, mint a Várnegyedben.

A rendelettervezet nemzetközi példákra építve magasabb, kétszeres díjat írt elő a jelentős saját tömeggel rendelkező autók esetében.

Az automaták eltüntetése jelentős megtakarítást hoz a főváros számára, míg az új szabályozás várhatóan a bevételek növekedését eredményezi.

Forrás www.origo.hu