A következő időszak továbbra is nagyon bizonytalan, számos kockázat merülhet fel, amely ismét megemelheti az olajárakat – mutatott rá Hortay Olivér, a Századvég energia- és klímapolitikai elemzője. Emlékezetes, hogy Magyar Péter múlt héten bejelentette, hogy várhatóan 10-15 forinttal csökken a védett árak (benzin: 595 forint, gázolaj: 615 forint) alá az üzemanyagok ára a hazai töltőállomásokon, ezért a kormány azt tervezi, hogy kezdeményezi a vonatkozó jogszabályok módosítását az Országgyűlésnél, vagyis a védett ár eltörlését.
A Hormuzi-szoros körüli helyzet akár visszaüthet, hiszen a Tisza-kormány úgy tűnik, biztosra vette, hogy a piaci feszültségek megszűntek. Ugyanakkor a hét végére a bizonytalanság nem csökkent; Izrael dél-libanoni műveletei miatt meghiúsult a péntekre tervezett amerikai-iráni csúcs, és szombaton olyan hírek terjedtek el, hogy a Forradalmi Gárda újra szeretné lezárni a Hormuzi-szorost. Irán lépéseire Washington válaszul tengeri blokád bevezetésével fenyegetőzik, ami miatt a globális ellátási láncok helyreállítása hónapokat csúszhat.
Hortay Olivér szerint a Hormuzi-szoros esetleges lezárása kapcsán az elsődleges kérdés, hogy az adott ország vagy régió nettó energiaexportőr vagy nettó energiaimportőr. Általánosan elmondható, hogy a kínálati szűkülések és az olajpiaci sokkok legnagyobb nyertesei azok az országok, amelyek nettó exportőrök, mint például Kanada, Norvégia vagy Oroszország, mivel ők így profitálhatnak az emelkedő világpiaci árakból.
Ezzel szemben a nettó importőr országok és régiók veszteséget könyvelnek el, mivel a beszállítási költségek emelkednek a szűkös kínálat és az átalakuló értékláncok miatt.
A Hormuzi-szoros körüli konfliktus Magyarországot is érinti. Az EU-t ezek a problémák főként közvetetten befolyásolják, mivel az ott áthaladó olaj és földgáz elsősorban Ázsiába irányul – ez magyarázza, hogy az utóbbi hónapokban több ázsiai országban komolyabb ellátási problémák léptek fel, mint Európában. Mindazonáltal a nyersolaj és a cseppfolyósított földgáz globális termékek, így az árak növekedése végső soron Az Európai Unióban is érezhető.
Magyarország egy kis, nyitott gazdaság, amely energiaigényének jelentős részét importból fedezi, ezért a világpiaci olaj- és gázárak emelkedése nálunk is hatással van. Ezért az ilyen fejlemények összességében kedvezőtlenül érintik hazánkat – hangsúlyozta a szakértő.
Forrás www.origo.hu
