Eltávolították a védett árat, újra piaci árak vannak.

Eltávolították a védett árat, újra piaci árak vannak.

Az Országgyűlés keddi ülésén 130 hu-igennel, 36 nemmel és 5 tartózkodással elfogadták az üzemanyagárstop eltörlésére vonatkozó javaslatot. Ez azt jelenti, hogy a benzin ára már nem lesz 595 forint, míg a gázolaj 615 forintos árstopja is megszűnik. A Tisza-kormány azzal indokolta a lépést, hogy a védett ár fenntartása felesleges, mivel a világpiacon csökkennek az üzemanyagárak.

Kapitány István gazdasági miniszter a parlamenti vitában arról beszélt, hogy nőtt a magyar gazdaság iránti bizalom, amit az is bizonyít, hogy a forint értéke több mint 15 százalékkal erősödött a választások előtt. Hozzátette, hogy elérkezett az idő Magyarország normális működésének helyreállítására, amennyiben a piaci viszonyok ezt lehetővé teszik.

A miniszter megemlítette, hogy a kormány tavasszal, az iráni konfliktus miatt vezette be a védett árat, viszont most a kutakon már 10-15 forinttal olcsóbb volt az üzemanyag ennél az árnál. Szerinte az új törvényjavaslat eltörli az üzemanyagok hatósági árát, ugyanakkor vészhelyzet esetén a felelős miniszter gyors beavatkozásra jogosult.

Kapitány István hangsúlyozta, hogy a jövedéki adó csökkentése és a Mol által vállalt kedvezmények továbbra is érvényben maradnak. Bencsik János fideszes politikus viszont nem tartja indokoltnak a védett ár eltörlését, mert ez hozzájárul az infláció kezeléséhez, és véleménye szerint a Hormuzi-szoros miatti helyzet instabil, érdemes lenne várni az árak kivezetésével.

A keddi ülésen döntöttek emellett a közmédia átalakításáról, a vizsgálóbizottságok létrehozásáról és a gyűlöletkeltő plakátokkal kapcsolatos ügyekről is.

Forrás hvg.hu