Lift készült kerekesszékkel, de lépcső van a bejáratnál.

Lift készült kerekesszékkel, de lépcső van a bejáratnál.

Átformálva:

Februárban a Szegedi Tudományegyetem átadta a Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar felújított épületét a Petőfi Sándor sugárúton. Az egyetem körülbelül 1,2 milliárd forintos befektetéssel 21. századi fejlesztésként mutatta be a projektet, amely magában foglalta az energetikai korszerűsítést, belső felújítást, új informatikai rendszert, LED-világítást, napelemes rendszert és baba-mama szobát, valamint egy új, kerekesszékkel is használható lift telepítést is. A felújítás részeként a főbejárat előtti lépcsősort is revitalizálták.

Ugyanakkor a Szegeder portálhoz érkezett információk szerint a mozgáskorlátozott hallgatók nem tudják használni a főbejáratot az épülethez való hozzáféréskor. A Petőfi Sándor sugárút felől csupán egy hosszú lépcsőn lehet megközelíteni, ahol nem alakítottak ki akadálymentes bejutási lehetőséget.

„Ugyanabban a kiszolgáltatott helyzetben vagyok” – felelte Gora Patrícia, az SZTE kommunikáció- és médiatudomány szakos hallgatója. Patrícia szerint mivel a főbejárat nem akadálymentesített, csak az autóbejárón keresztül tudott bemenni az épületbe, de a kapu általában zárva volt, így gyakran kellett telefonálnia a portára, hogy nyissák ki.

Ebben a félévben néhány órát töltött a Petőfi épületben, de minden alkalommal szervezést igényelt a bejutás: valakit meg kellett kérnie, hogy kísérje őt, mert akár egy második ajtó is útját állhatta, ahol nem feltétlenül volt, aki segítsen neki. „Nem szeretek ennyire másokra támaszkodni, és ez az akadály komolyan megnehezítette a dolgaimat” – mondta. A lift használata is számított nehézségnek, mivel SMA betegségéből fakadóan nem tudja megnyomni a gombokat, de az épületen belüli közlekedést elfogadhatónak találta.

Langane Ében, a kommunikáció- és médiatudomány szak nemrégiben végzett hallgatója is hasonló élményekről számolt be. Az ő egyetemi évei alatt történt a felújítás, így csak kevés alkalommal használta az épületet, a bejutás azonban neki sem volt egyszerű. „Általában kiszálltam a kerekesszékből, és kértem valakit, hogy segítsen felvinni a széket” – mondta Ében. Nagyobb távolságokat is meg tudott tenni gyalogosan, de előfordult, hogy ezért késlekedett az órákról. A liftet pozitívan értékelte, az ő állapotában a helyzetet kezelhetőnek tartotta.

Amikor meglátogattuk az épületet, tapasztaltuk, hogy az udvarra vezető kapu zárva volt, és az autók elállták az utat. A főbejáratnál és az udvari bejáratnál nem találtunk olyan tájékoztató jelet vagy csengőt, amely segíthetett volna egy mozgáskorlátozott látogatónak. Ébentől tudtuk meg, hogy van hátsó kapu is.

Csabai Lucia, a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) fogyatékossági szakértője a Szegeder megkeresésére elmondta, hogy a hallgatók által tapasztalt helyzet nem felel meg az egyenlő hozzáférés követelményeinek. Hangsúlyozta, hogy a mozgáskorlátozott hallgatók önálló és biztonságos használata alapvető fontosságú. Ha a bejutás során segítségre van szükség, vagy más útvonalat kell választaniuk, az hátrányos megkülönböztetést jelenthet.

Az SZTE 2025-ös akadálymentességi tájékoztatója szerint több egyetemi épület akadálymentesített, azonban a BTK Petőfi Sándor sugárúti épülete csak részben felel meg ennek a kritériumnak. További információk nem állnak rendelkezésre arról, hány mozgáskorlátozott hallgató tanul az egyetemen, és hogy a felújítás során bevonták-e őket.

A Szegedi Tudományegyetem korábbi megkeresésünkre csak annyit válaszolt, hogy az épületben új liftet építettek, amely minden szint megközelítését lehetővé teszi, de a főbejáratnál akadálymentes lehetőséget nem alakítottak ki. A BTK Dékáni hivatalát és a kivitelezőt is keresztül hívtuk, de válasz tőlük sem érkezett.

Forrás telex.hu