„A köztársasági elnök egyelőre nem reagál a javaslatra” – tájékoztatta a Sándor-palota válaszlevelében a Sulyok Tamás hivatalától érkezett kérdéseinket követően, amelyek arra vonatkoztak, hogy mit gondol a köztársasági elnök arról a rendelkezésről, amely szerint „az Alaptörvény tizenhetedik módosításának hatálybalépését követően a hivatalban lévő köztársasági elnök mandátuma lejár”.
Szerettük volna megtudni, hogy ha az Országgyűlés elfogadja a módosítást, az államfő alá fogja-e azt írni.
Emellett azt is kérdeztük, hogy Sulyok mit gondol arról, hogy Magyar Péter miniszterelnök szerint, ha nem írja alá az Alaptörvény-módosítást, akkor „jogos és alapvető okok miatt megindítható ellene a megfosztási eljárás”.
Választ nem kaptunk kérdéseinkre, de a Sándor-palota annyit közölt, hogy „az államfő hangsúlyozza a jogállamiság elvének tiszteletben tartását, és figyelmeztet a közhatalom önkényes gyakorlásának veszélyeire, valamint arra, hogy a kétharmados parlamenti többség által adott lehetőségeket nem szabad korlátok nélkül alkalmazni”.
Mint már korábban írtuk, Tisztítótűz művelet néven hirdetett intézkedéseket Magyar Péter miniszterelnök az Országgyűlésben, eközben a kormány közzétette az Alaptörvény-módosítást, amely eltávolítaná Sulyok Tamást a posztjáról. A Kúria és az Országos Bírósági Hivatal vezetőinek sorsa a bírák döntésén múlik, az Alkotmánybíróságnál a korhatár lesz a mérvadó.
Forrás hvg.hu
