Az Amnesty International Magyarország véleménye szerint Sulyok Tamás köztársasági elnöknek el kell hagynia hivatalát, de ezt csak egy megfelelő és tisztességes eljárás keretein belül tartják elfogadhatónak. A civil jogvédő szervezet kifogásolja a kormány által javasolt módszert, amely „nincs rendben”.
A HVG beszámolója szerint a Magyar Péter által elindított Tisztítótűz művelet részeként benyújtott 17. Alaptörvény-módosítás csupán annyit rögzít, hogy a hatályba lépéssel megszűnik Sulyok megbízatása, aki nem kíván lemondani.
Az Amnesty álláspontja szerint Sulyok soha nem lépett fel a hatalmi önkénnyel szemben vagy a legkiszolgáltatottabbak védelmében, ezért távozása indokolt. Ugyanakkor hangsúlyozzák, hogy a köztársasági elnököt is megilleti a tisztességes eljárás joga, így az elmozdítása csupán megfelelő törvényi garanciák mellett lehetséges, amit a megfosztási eljárás biztosíthatna.
Bárándy Péter, egykori igazságügyi miniszter, azonban nem talál kivetnivalót az eljárásban. Ő úgy véli, hogy Sulyok elnöki megbízatása a társadalmi megbecsülés és a közbizalom elvesztése miatt fenntarthatatlan. Hozzátette, hogy a forradalom nem elegáns dolog, így felesleges az elegancia emlegetése.
A cikkben látható képen Sulyok Tamás államfő Orbán Viktor mögött áll.
Forrás hvg.hu
