Panyi Szabolcs újabb felvételt tett közzé a Szijjártó Péter és Szergej Lavrov közötti telefonbeszélgetésről a substackjén. A telefonálás érdekessége, hogy 2023. június 24-én zajlott, egy nappal azután, hogy Jevgenyij Prigozsin, a Kreml érdekeit szolgáló Wagner-csoport vezetője nyíltan a moszkvai katonai vezetés ellen fordult. A leirat szerint a magyar külügyminiszter érdeklődött Lavrov egészségi állapota iránt, valamint jelezte, hogy ha bármire szüksége van, szóljon neki.
Prigozsin lázadását az orosz hadsereg egyik Wagner-táborra mért csapásával indokolta, és azt ígérte, hogy megbosszulja Szergej Sojgu védelmi miniszteren. Moszkva tagadta a támadást, ám az FSZB eljárást indított Prigozsin ellen, így a Wagner csapatai az ukrán frontról Oroszország felé vonultak, és bevonultak Rosztovba.
Szijjártó ekkor hívta Lavrovot. A beszélgetés során a külügyminiszter arra kíváncsi, hogy Lavrov jól van-e, míg Lavrov biztosította őt az irányítás megtartásáról, válaszolt a felmerülő hírekre, és arról beszélt, hogy a hadsereg készen áll a helyzet kezelésére.
Két hónappal később, augusztus 23-án Prigozsin gépe felrobbant, mellyel további kilenc ember is életét vesztette. Ez a beszélgetés nem volt az egyetlen a két politikus között. A hírek a nemzetközi sajtóban is megjelentek, különös figyelmet szentelve annak, hogy egy EU-tagállam külügyminisztere időnként Lavrovval egyeztetett.
Forrás hvg.hu
