Budapesten művégtagot kapnak az ukrajnai háborús sérültek.

Budapesten művégtagot kapnak az ukrajnai háborús sérültek.

Budapesten közel száz ukrajnai háborús sérült kap művégtagot egy szaúdi humanitárius program keretében. Az első, méretre készített protéziseket szerdán, Szaúd-Arábia magyar nagykövetének jelenlétében adták át a budapesti Pillangó Egészségcentrumban. Az érintett betegek hazájukban nem részesülhettek megfelelő ellátásban – számolt be róla az MTI.

A Szaúd-Arábiából érkező King Salman Humanitarian Aid and Relief Centre (KSrelief) idén öt magyarországi programot tervez megvalósítani a GYSGY REHA ortopédtechnikai és rehabilitációs céggel együttműködve, amely biztosítja a helyszínt és a szakmai támogatást.

A program során öt szakaszban körülbelül százhúsz ukrajnai páciens művégtag-kezelésére kerül sor Magyarországon. Az első lépésben jelenleg húsz fő ellátása folyik. A magyar szakemberek a KSrelief önkéntes orvosi csapatával együtt dolgoznak, hogy a páciensek igényeinek és mozgásbeli korlátainak legjobban megfelelő megoldásokat nyújtsanak.

A KSrelief 2024-ben indított projektje célja, hogy az Ukrajnában elérhetetlen művégtagokkal és rehabilitációs lehetőségekkel rendelkező személyeknek segítsen. Az ide érkező betegek a méretfelvételt követően, gyors gyártási idő alatt jutnak hozzá a protézisekhez, amit folyamatos szakmai konzultáció, próbák és beállítások kísérnek.

A KSrelief világszerte támogat humanitárius programokat, amelyek a háborúk, természeti katasztrófák és válsághelyzetek következményeit enyhítik. A szervezet jelentése alapján Ukrajnában eddig harminc humanitárius projektet támogattak, összesen 93,8 millió dollár (közel 29,5 milliárd forint) értékben, többségében az egészségügyi szektorban.

Forrás hvg.hu