Zalaegerszegen vízkorlátozás kezdődött.

Zalaegerszegen vízkorlátozás kezdődött.

Vízzel teli kannák rendezése Döbröcén, 2026. június 23-án (Fotó: MTI/Katona Tibor)

Első fokú vízkorlátozások léptek életbe Zalaegerszegen, ahol a városközpontban ingyen osztanak vizet – osztotta meg a polgármester szerdán a közösségi oldalán.

Balaicz Zoltán (Fidesz-KDNP) elmondta, hogy a rendkívüli hőség és aszály miatt már 69 zalai településen kellett korlátozó intézkedéseket bevezetni. A Zalavíz Zrt. tájékoztatása szerint az idei vízfogyasztás jelentősen meghaladja a tavalyi problémás nyár adatait, ezért Zalaegerszegen is elsőfokú vízkorlátozást vezettek be. Tilos a közparkok és házi kertek öntözése tömlővel, a járdák és utak mosása, automatikus öntözőberendezések működtetése, valamint a gépjárművek tömlős mosása és az úszómedencék feltöltése.

Fel lesz függesztve a tűzcsapról történő ipari és mezőgazdasági vízfelhasználás, a strandok esetében pedig át kell ütemezni a medencék vízcseréit. A polgármester jelezte, hogy a városi strand és az AquaCity saját kútjaival rendelkezik, így rájuk a korlátozás nem vonatkozik. A kánikula miatt a Zalavíz, a város intézményei és cégei közösen ingyenes vízosztást szerveznek a Dísz téren a következő napokra – tette hozzá a polgármester.

Arnhoffer András, a Zalavíz Zrt. vezérigazgatója az MTI-nek elmondta, hogy a Bakonykarszt Zrt. és a DRV Zrt. támogatásával, négy tartálykocsival és váltósofőrökkel éjszaka megkezdték a zalai víztározók feltöltését. A másodfokú vízkorlátozással érintett 29 települést ellátó türjei tározó feltöltése megkezdődött, és folytatják, amíg a hálózati víznyomás javul. A közeljövőben a honvédség is segítséget nyújt, két tartálykocsival csatlakoznak a vízszállításhoz. A cégvezető kiemelte, hogy a lakosság egyre komolyabban veszi a vízkorlátozást, miután saját tapasztalataikból érzékelik a problémákat, például azt, hogy „a vécét sem lehet lehúzni.” A fogyasztói visszajelzések és a szakemberek területi bejárásai alapján azonban még mindig sok helyen ivóvizet használnak a kertek öntözésére, annak ellenére, hogy ez tilos.

A Kehida Termál Gyógy- és Élményfürdő közösségi oldalán arról tájékoztatott, hogy több medence határozatlan ideig zárva tart a környező településeket érintő vízhiány miatt. A látogatóktól türelmet és megértést kérnek, mivel rendkívüli helyzet alakult ki, amelyben mindenkinek együttműködésére van szükség ahhoz, hogy a nyár hátralévő részét zavartalanul élvezhessük.

Zalaszentgrót térségében évtizedek óta nem tapasztalt vízhiány alakult ki, különösen az ivóvíz-hálózatról történő öntözések következtében, ezért 29 településen múlt héten másodfokú vízkorlátozást kellett elrendelni. Körülbelül 18 ezer fogyasztót érint a korlátozás, főként nyaralóövezeteket Zalacsány és Kehidakustány településeken. Több településen alacsony víznyomás miatt lajtoskocsikkal biztosítanak ivóvizet a lakosok számára. A Zalavíz Zrt., figyelembe véve a vízfogyasztási tendenciákat, javasolta a helyi vezetőknek, hogy 69 zalai településen vezessenek be elsőfokú vízkorlátozást. Az első fokozat alatt a lakossági ivó-, tisztálkodási és háztartási vízfogyasztás, valamint a szociális, egészségügyi, gyermekintézmények, gyógyászati és élelmiszeripari területek, az állatállomány, és a tűzoltási célú víz védelme érdekében tilos a locsolás tömlővel vagy automatikus öntözőrendszerekkel, valamint medencék feltöltése és az autómosás. A másodfokú korlátozás bevezetésekor az ipari felhasználóknak legalább 20%-kal kell csökkenteniük a vízvételezést.

Forrás hang.hu