A Kecskeméti Járásbíróság csütörtökön egy hónapra elrendelte a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) ügyével összefüggésben őrizetbe vett hat tisztviselő letartóztatását, a döntések azonban nem tekinthetők véglegesnek.
A Kecskeméti Törvényszék tájékoztatása szerint a letartóztatottakat hűtlen kezelés bűntettével gyanúsítják, ami különösen jelentős vagyoni hátrányt okozott. A bíróság a gyanúsítottak letartóztatását a jelenlétük biztosítása, a bizonyítékok megsemmisítésének vagy eltüntetésének megelőzése, valamint a bűnismétlés veszélye miatt rendelte el.
A gyanúsítottak és védelem részéről fellebbezés érkezett, amelyet a Kecskeméti Törvényszék bírál el. A Bács-Kiskun Vármegyei Főügyészség közlése szerint a NAV Dél-alföldi Bűnügyi Igazgatósága által indított nyomozás során megállapítást nyert, hogy az NKA döntéshozó szervének tagjai a hatályos jogszabályokat megsértve, 1079 támogatásról döntöttek, amely összesen 17 milliárd forintot meghaladó értéket képvisel. A pénzügyi nyomozók őrizetbe vették a pályázatok elbírálásában részt vevő hat embert.
A főügyészség szóvivője hangsúlyozta, hogy a vizsgálat irányítását a Bács-Kiskun Vármegyei Főügyészség látja el, mivel a pályázattal érintettek között vannak helyi lakosok is. Bodó Marianna hozzátette, hogy ha a letartóztatás feltételei egy hónap múlva is fennállnak, azt az ügyészség indítványozására akár további három hónappal is meghosszabbíthatják, de hat hónap elteltével ismét ülést kell tartani.
Helyszíni információk szerint a letartóztatottak között található Bús Balázs, az NKA korábbi alelnöke, Ughy Attila, egykori fideszes képviselő, Krucsainé Herter Anikó, a Nemzeti Kulturális Támogatáskezelő felfüggesztett vezetője, valamint az NKTK kabinetvezetője és az ideiglenes kollégium két másik tagja.
Forrás hvg.hu
