Szombaton véget ér a közmédia vezetőinek megbízása.

Szombaton véget ér a közmédia vezetőinek megbízása.

Szombaton véget ér a közmédia vezetőinek mandátuma, mivel pénteken megjelent a médiatörvény módosítása a Magyar Közlönyben – jelenti az MTI. Papp Dániel már lemondott, most Koltay András, a Médiatanács elnöke és Altorjai Anita, a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. vezetője is távozik. Grósz Judit közmédiáért felelős miniszteri biztos irányítja a közmédia átszervezését, folyamatos és zökkenőmentes működéséről gondoskodva, míg az új vezetők megbízatása nem jön létre.

Grósz elmondta lapunknak, hogy a cél nem a dolgozók elbocsátása, azonban azoknak, akik részt vettek a társadalom megosztásában és a sajtóetikai normák áthágásában, vállalniuk kell a felelősséget.

A közmédia átalakításának kulcsfontosságú eleme a Közszolgálati Közalapítvány megszüntetése és a Független Közmédia Testület megalapítása, amely a közmédia új cégei felett gyakorolná a tulajdonosi jogokat. A testület kilenctagú lenne: hat tagját az országgyűlési képviselők jelölnék, három kormánypárti és három ellenzéki oldalon, míg a szakmai szervezetek további három tagot jelölhetnének. A politikai jelöltek mandátuma négy, míg a szakmai jelölteké öt év lenne.

A testületből kizárnák azokat, akik az elmúlt öt évben párttisztséget töltöttek be vagy aktívan részt vettek pártpolitikai tevékenységben. A médiatérkép is átalakulna: a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. és az MTVA összevonásával jönne létre a Magyar Rádió és Televízió Nonprofit Zrt., amely a jövőben végzi a műsorgyártást és a közszolgálati vagyon kezelését.

Egy másik fontos elem a MTI önálló részvénytársasággá való újjáalakítása lenne, feladata a nemzeti hírügynökségi szolgáltatás ellátása, amelynek célja a hazai és nemzetközi események, valamint a kormány és más szervezetek híreinek tényszerű közvetítése.

Bár az MTVA a jelenlegi formájában megszűnne, támogatási funkcióinak egy része Sajtóalap néven működne tovább, a Médiatanács irányításával, célja a független médiatartalom-szolgáltatók és közszolgálati tartalmak támogatása. A támogatások nyilvános pályázatokon keresztül lennének elérhetők, szakmai bizottságok döntése alapján, és a közmédia mellett a médiapluralizmus támogatását szolgálná.

Forrás 24.hu