Gyorsan reagált Magyar Péter kormányfő arra az ügyészségi dokumentumra, amelyet a 444.hu hozott nyilvánosságra, és amely Orbán Viktor volt miniszterelnök büntetőjogi felelősségének vizsgálatát emelte ki az aranykonvojügy kapcsán.
Az aranykonvojügy a választások előtti időszak egyik különös büntetőügye volt. Március 5-én a Terrorelhárítási Központ (TEK) kommandósai hét ukrán állampolgárt fogtak el, és több mint 27 milliárd forint értékű aranyat és valutát foglaltak le egy pénzszállító autóval együtt.
A pénzmosás gyanúja gyorsan megingott, ám kiderült, hogy az ukránok elleni fellépés brutális volt. Emiatt nemcsak a NAV, hanem a bűncselekmények miatt az ügyészség is nyomozni kezdett jogellenes fogva tartás és hivatali visszaélés ügyében. Ezekből az ügyekből egyértelműen látszott, hogy a parancsok a legfelső szintről érkeztek, így Orbán Viktor is érintett lehetett.
Nem meglepő, hogy Magyar Péter örömmel fogadta, hogy az ügyészségen belül vannak olyanok, akik szerint a nyomozásnak Orbánra, továbbá a titkosszolgálatok felügyeletéért felelős Farkas Örsre, Hajdu Jánosra, a TEK egykori főigazgatójára és Demeter Tamásra, a NAV bűnügyi elnökhelyettesére kell irányulnia. Bár Magyar Péter már hetek óta várta, hogy az előző kormány által kinevezett főügyész, Nagy Gábor Bálint lemondjon, a hír hallatán azt is hozzátette, hogy Nagynak csak akkor kell távoznia, ha nem tisztítja meg a szervezetét azoktól, akik akadályozzák a nyomozást.
Az irat azonban június 9-én készült, vagyis egy nappal azelőtt, hogy a központi nyomozó ügyészség vezetője, Fürcht Pál lemondott volna, pedig addigra már tudni lehetett, kik ellen érdemes nyomozni.
A helyzet érdekessége, hogy ha minden a tervek szerint halad, Orbán Viktor könnyen kibújik a felelősség alól, és még ha a TEK egykori főigazgatóját el is ítélik, valószínű, hogy felfüggesztett börtönbüntetéssel megússza az ügyet.
A jogsértések ugyanis már a rajtaütés előtt elkezdődhettek az ukrán pénzszállítók ellen.
Forrás hvg.hu
