Belső nyomozást indított a honvédelmi miniszter az újdörögdi baleset ügyében.

Belső nyomozást indított a honvédelmi miniszter az újdörögdi baleset ügyében.

Ruszin-Szendi Romulusz (Fotó: Magyar Hang/Beliczay László)

„Újabb vizsgálatot rendeltem el a vezérkari főnökkel, mivel elfogadhatatlan, hogy valaki elveszítse mindkét kezét következmények nélkül” – írta Ruszin-Szendi Romulusz honvédelmi miniszter a Facebookon az újdörögdi kézigránát-baleset kapcsán.

„Nehéz, de szükséges döntést hoztam. El kell fogadnom az ügyészség álláspontját. A büntetőjogi felelősség megállapítása nem az én dolgom. Ugyanakkor van egy másik felelősség is. Egy fiatal nő a kiképzés során elveszítette mindkét kezét, és az élete örökre megváltozott. Ezt nem lehet úgy kezelni, mintha senki sem lenne felelős, majd csendben továbblépni. Minden döntést, utasítást és vezetői mulasztást át fogunk nézni. Célunk nem bűnbak keresése, hanem az igazság kiderítése” – tette hozzá, hangsúlyozva: „Ha valaki hibázott, legyen az vezető vagy döntéshozó, annak vállalnia kell a következményeket. Rendszerszintű hiba esetén javítani fogunk, és ha vezetői felelősség merül fel, annak is következménye lesz.”

Tudvalevő, hogy az ügyészség lezárta a nyomozást, mivel nem állapított meg büntetőjogi felelősséget, a sérült kormánytisztviselő viszont nem fogadta el ezt.

„Nem hagyhatom, hogy egy ilyen tragédia után az maradjon a köztudatban, hogy senki sem felelős. Ezt nem politikai okokból teszem, hanem annak a fiatal nőnek tartozunk, aki hazáját akarta szolgálni, és olyan árat fizetett, amelyet senkinek sem kellene. Ígérem, hogy a vizsgálat eredményei nyilvánosságra kerülnek, és minden szükséges döntést meghozunk” – nyilatkozott a miniszter a márciusban történt balesetről, amely egy önkéntes katonai felkészítő program részeként zajlott, amit a Honvédelmi Minisztérium és a Magyar Honvédség indított államigazgatásban dolgozók számára. A háromnapos képzésen 71 kormánytisztviselő vett részt, és a sérült, 29 éves nő a gyakorlati feladatok során nem érte el a szükséges 30 méteres dobótávolságot, azonban a többiekkel együtt sikeres minősítést kapott, így részt vehetett az éles gránátdobáson. A robbanás következtében maradandó fogyatékossággal és súlyos egészségkárosodással járt, a mellette álló kiképző pedig szintén súlyosan megsérült.

Forrás hang.hu