A tegnapi nap folyamán tárgyalást folytattam Gong Tao úrral, a Kínai Népköztársaság budapesti nagykövetével a Budapest-Belgrád projekt jelenlegi feladatairól – osztotta meg Vitézy Dávid a Facebookon.
A megbeszélés során a miniszter informálta a nagykövetet, hogy a kormány hivatalosan is kezdeményezi a beruházással kapcsolatos titkos információk nyilvánosságra hozatalát. Ehhez azonban Peking beleegyezésére is szükség van.
A Budapest–Belgrád vasútvonal dokumentumait és a kínai hitelszerződést az Országgyűlés – az Orbán Viktor vezette korábbi kormány javaslatára – egy 2020-ban elfogadott törvény keretében 10 évre titkosította.
Amikor Szél Bernadett, akkori országgyűlési képviselő, próbálta kinyerni a megállapodás részleteit, a Kúria előtt a Szijjártó Péter vezette Külügyminisztérium azzal érvelt, hogy a titkosítást kínai kérésre hajtották végre. Ezt a Kúria akkor el is fogadta.
Forrás hvg.hu
