Horváth Lóránt ügyvéd nyilatkozik a tájékoztatón. A felvételen a kórházban kezelt pénzszállító beszél az akció után. (Fotó: Horn Gabriella/Magyar Hang)
Horváth Lóránt, az ügyvéd, aki az aranykonvoj ügy ukrán áldozatait képviseli, indítványozza Orbán Viktor volt miniszterelnök, Farkas Örs volt nemzetbiztonsági államtitkár, Hajdu János, a Terrorelhárítási Központ (volt) főigazgatója és Dr. Demeter Tamás volt NAV-alelnök őrizetbe vételét és letartóztatását – derül ki a HVG-hez eljutott dokumentumból.
Az indítvány szerint az indokok a következők: „hét bűncselekmény, melyek aljas indoklaval és a sértettek sanyargatásával valósultak meg, valamint kényszervallatás, melyek halmazati büntetése kettőtől tizenkét évig terjedő szabadságvesztés lehet.” Az ügyvéd említi, hogy az indítványt a sajtóban megjelent hírek alapján készítették. Szerinte a nyomozásnak először azt kellene kivizsgálnia, hogy „az ukrán pénzszállítók ellen tett intézkedés valóban jogszerű büntetőeljárási indokon alapult-e, vagy csupán politikai, külpolitikai vagy kormányzati érdekek érvényesítése állt a háttérben.”
Ha a személyi szabadságtól való megfosztás, az előállítás, kihallgatás vagy kitoloncolás nem a büntetőeljárás törvényes keretei között történt, hanem politikai vagy igazgatási döntés végrehajtásaként, akkor az jogellenes fogva tartásnak minősül – hangsúlyozza az ügyvéd, aki kiemeli, hogy fontos vizsgálni, mikor és milyen döntések születtek a hatóságok között, ki irányította az intézkedést, és hogy volt-e olyan folyamat, amely után a személyes szabadság korlátozása már nem volt jogszerű.
Horváth véleménye szerint az őrizetbe vétel és a letartóztatás indítványozása szükséges a büntetőeljárás hatékony lebonyolítása érdekében, mivel ha a gyanúsítottak szabadlábon maradnak, fennáll a veszély, hogy összehangolják védekezésüket, befolyásolják a még ki nem hallgatott tanúkat, vagy veszélyeztetik a bizonyítékokat.
Mint ismert, Magyar Péter a csütörtöki kormányinfón arra hívta fel a figyelmet, hogy a legfőbb ügyészt kellene megkérdezni arról, hogy Orbán Viktor jelen volt-e a TEK épületében az aranykonvoj-ügy kitörésekor. A Telex korábban arról számolt be, hogy a miniszterelnök személyesen rendelhette el az akciót, míg a 444 úgy értesült, hogy Orbán Viktor neve szerepel egy olyan belső ügyészségi listán, amelyen azokat kell tisztázni, akiknek a szerepét meg kell vizsgálni.
Forrás hang.hu
