Az aranykonvoj-ügy a magyar kormány próbája lehet.

Az aranykonvoj-ügy a magyar kormány próbája lehet.

Az új magyar kormány nekilátott az Orbán-rendszer lebontásához, de komoly kihívásokkal néznek szembe, hiszen kérdéses, hogy jogállami eszközökkel le lehet-e győzni a demokrácia ellenfeleit. Ulrich Ladurner, a külpolitikai szerkesztő, ezt a dilemmát tapasztalta a budapesti látogatása során.

Megfigyelte, hogy a sajtó helyzete megváltozott: a független újságírók, akik évek óta szinte illegálisan dolgoztak, most végre szabadon tevékenykedhetnek. Ugyanakkor az előző rezsim egyik alapköve, a jobboldali populizmus kadereket nevelő Mathias Corvinus Collegium (MCC) megrendült. Ez az intézmény kulcsszerepet játszott abban, hogy Orbán Viktor, egy kis ország vezetője, nemzetközi szinten is az illiberalizmus ikonjává vált.

Április 12. után viszont új korszak kezdődött, a kormány nagyszerű nyomás alatt dolgozik a rendszerváltáson. Számos területen igyekszik megszüntetni az előző miniszterelnök toxikus örökségét. Megígérte, hogy helyreállítja a jogállamot, az hatalmi ágak elválasztását, és a sajtószabadságot. Azt is kilátásba helyezte, hogy jelentős pénzek fognak visszakerülni az államkasszába, és az MCC például várhatóan nagymértékben csökkenteni fogja működését.

Boris Kálnoky, a médiaiskola vezetője, aki Münchenben született és korábban a Welt budapesti tudósítója volt, azonban nem bán semmit az eddigiekből.

Forrás hvg.hu