A legújabb amerikai légicsapások hátterében az áll, hogy a Központi Parancsnokság (CENTCOM) jelentése szerint iráni drónok támadtak egy panamai zászló alatt közlekedő olajszállító tankerre, amely mintegy kétmillió hordó olajat szállít – írja a BBC. A válaszlépések keretében az amerikai haditengerészet és légierő fighterjei több iráni katonai célpontot támadtak meg a Hormuzi-szoros környékén, reagálva a M/T Kiku elleni iráni támadásra.
Az iráni Forradalmi Gárda közlése szerint kuvaiti és bahreini amerikai célpontokat támadtak. Mindkét fél a tűzszünet megsértésével vádolja a másikat. Az Egyesült Államok állítása szerint az iráni támadás nem okozott jelentős veszteségeket, míg Donald Trump arra figyelmeztetett, hogy ha Irán nem tanul a történésekből, katonai erővel zárhatják le a konfliktust.
Trump kijelentette: „Ha ez így folytatódik, többé nem lesz Iráni Köztársaság.” Az iráni külügyminisztérium a támadásokat elítélve azt állította, hogy az Egyesült Államok megsérti a megállapodást és nem tartja be ígéreteit.
A Trump és Maszúd Peszekján által aláírt amerikai-iráni békemegállapodás, amely a Hormuzi-szoros újranyitását és a szankciók feloldását célozza, már aláírását követően problémákkal küzd. Mindössze három nappal a megállapodás után Irán a hírek szerint lezárta a Hormuzi-szorost, arra hivatkozva, hogy Izrael rakétatámadást indított Libanonban, ami miatt szerintük az Egyesült Államok megszegte a 14 pontos egyezséget. A helyzet a Hormuzi-szoros körül rendkívül bonyolult, nem fekete-fehér.
Forrás www.origo.hu
