A Tisza-kormány egymilliárd eurót (körülbelül 350 milliárd forintot) szánna megfizethető lakhatási programra az Európai Unió helyreállítási alapjából. Vitézy Dávid, a beruházási és közlekedési miniszter, eddig két budapesti projektet említett, amelyek erre a forrásra pályázhatnak: a Diákvárost és Rákosrendezőt.
A Népszava szerint a 80 hektáros Rákosrendező terület vásárlásának teljes vételárát, ami 59 milliárd forint, Budapest nem kívánja kifizetni (eddig 12,7 milliárd forintot törlesztettek), hanem inkább közös projektcégbe vonnák be az ingatlant.
A területet tavaly a Budapesti Közművek (BKM), a fővárosi önkormányzat cége vásárolta meg. Az Orbán-kormány először az Egyesült Arab Emírségek által kiválasztott ingatlanfejlesztőnek akarta eladni, de a főváros élve a vételi jogával előzte meg őket a hét telket összefoglaló ingatlan vásárlásával.
A további vételár részletek kifizetéséhez számos feltételt írtak a szerződésbe, amik eddig nem teljesültek, például a terület birtokbavétele sem valósult meg, mivel a MÁV még mindig birtokolja a nagy részt.
A közös projektcég létrehozásáról már nem hivatalos tárgyalások zajlanak a Tisza-kormány és a városvezetés között. Mindkét fél egyetért abban, hogy a területen megfizethető lakásokat kell építeni, luxus felhőkarcolók helyett, előnyben részesítve a közlekedést, valamint zöld területeket, parkokat és tavakat. Az új városrésznek tükröznie kell a legfrissebb urbanisztikai trendeket, mint a szivacsváros és a 15 perces város modellje.
A nézeteltérés azonban már abban rejlik, hogy milyen tulajdoni arányban osztozzanak a projekten. Karácsony Gergely főpolgármester elismerte, hogy ez vita tárgyát képezi. Szerinte, ha a fővárosi cégnek a második részletet sem kell kifizetnie, akkor 60-40 arányban osztozhatnának a főváros javára. A kormányzati források szerint a kormány 25-75%-os arányt tartana megfelelőnek, ha a főváros nem kívánja kifizetni a második vételár-részletet, hiszen így az állam sokkal nagyobb részesedéssel bírna a közös cégben.
Forrás hvg.hu
