Itt van a szöveg átfogalmazva:
Amikor Magyar Péter bejelentette, hogy a 70 éves korhatár visszaállítását javasolják az alkotmánybíróknál, világossá vált, hogy nem csupán Polt Pétert érinti a változás. Rajta kívül még három tagja van a 15 fős testületnek, akiknek távoznia kell, ha az Országgyűlés támogatja az Alaptörvény módosítását.
Polt Pétert, az Alkotmánybíróság elnökét a 70. születésnapján helyezték át a Legfőbb Ügyészség éléről, ahol két ciklusban összesen hatot, majd tizenöt évet töltött (2000–2006, 2010–2025). A kormánypárt az utolsó pillanatban jutta az Alkotmánybíróságra, mivel a leköszönő legfőbb ügyész mindössze 69 éves volt, és a törvény értelmében olyan személyt nem lehet alkotmánybíróvá jelölni, aki már betöltötte a 70. életévét.
Ez a lépés a NER számára 12 évnyi alkotmánybírósági védelmét jelentette volna, míg az ügyészi életrajz élére egy fiatalabb személy, Nagy Gábor Bálint került, akit elméletileg kilenc évig nem lehet eltávolítani. Polt Péter, bár ő maga ezt mindig tagadta, sokak szerint a Fidesz érdekeit szolgálta – valamikor, a 90-es években ő is volt pártbeli képviselőjelölt –, és nem akadályozta a kormánypárttal összefonódott bűncselekményeket.
Tavaly 70 éves lett Haszonicsné Ádám Mária is, aki ügyvédként kezdett, de az életét túlnyomórészt közigazgatási szerepekben töltötte, például a Fővárosi Önkormányzat aljegyzőjeként, valamint különböző vezető pozíciókban a fővárosi kormányhivataloknál. A jogi szakmai tapasztalatának megfelelően 2023-ra megfelelt a törvény követelményeinek, de nem volt kifejezetten ismert jogi szaktekintély.
Juhász Miklós alkotmánybíró már 74 éves, és rövid bírói pályafutása után 21 évet ügyvédként dolgozott, majd 2010-ben váratlanul a Gazdasági Versenyhivatal elnöke lett, amit a kormány többsége jelölt ki. Az ő tevékenysége sem befolyásolta a kormány sürgőssé minősített vizsgálatait.
Lomnici Zoltán (idősebb) 72 éves, hosszú pályafutása alatt bíró volt, 2002 februárjától a Legfelsőbb Bíróság elnökhelyettese, később elnöke lett. Sólyom László köztársasági elnökkel való viszonya nem volt felhőtlen, távozásakor nyilatkozta, hogy végre véget ért a Lomnici-korszak.
Az elnökön kívül a három, 70 évnél idősebb alkotmánybíró közül egyik sem tekinthető pártpolitikusnak, vagy a Fideszhez közvetlenül kapcsolódónak, bár szakmai karrierjüket nagyrészt a Fidesz kormányzása támogatta.
A fent említett négy alkotmánybíró mellett van egy ötödik is, Czine Ágnes, akinek a megbízatása szeptemberben jár le. Bár a jogszabály lehetővé teszi az alkotmánybírók újbóli választását, kérdéses, hogy Czine esetében élni fognak-e ezzel a lehetőséggel.
Kép: HVG / Veres Viktor
Forrás hvg.hu
