Megkezdődött a társadalmi egyeztetés a vagyonhivatalról.

Megkezdődött a társadalmi egyeztetés a vagyonhivatalról.

Magyar Péter miniszterelnök rendkívüli sajtótájékoztatót tart az Országház Vadásztermében 2026. június 22-én. (MTI/Bodnár Boglárka)

Megkezdődött a társadalmi egyeztetés a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Védelmi Hivatal megalakításáról, miután a kormány hétfő este közzétette a törvényjavaslatot.

A tájékoztató szerint az új hivatal fő feladata a közvagyon törvényes, átlátható és felelős kezelésének biztosítása, a közpénzügyi korrupció, a közvagyon elvesztésének, vagyonmentésének és jogellenes gyarapodásának feltárása, valamint a szükséges eljárások biztosítása. „Az elmúlt két évtizedben még a legóvatosabb becslések szerint is 60 ezer milliárd forint került illegálisan magánkezekbe különböző állami forrásokból” – olvasható a kormány hivatalos oldalán. Kiemelték, hogy ez a „hihetetlenül nagy összeg” hiányzik a vasúti rendszerekből, a kórházakból, az iskolákból, valamint a magyar emberek széles rétegének jövedelméből.

A javaslat összegzésében hangsúlyozták: a demokratikus újjáépítéshez elengedhetetlen feltárni a korábbi vagyonvesztések és közvagyonra vonatkozó visszaélések teljes rendszerét, hogy az új demokratikus jogállam megbízható védelmet nyújthasson a közvagyonra leselkedő veszélyek ellen.

Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az országgyűlésben bejelentette a Tisztítótűz művelet elindítását, amelynek egyik központi eleme a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Védelmi Hivatal létrehozása. A javaslat megtekinthető a https://egyeztetes.kormany.hu/egyeztetes/nemzeti-vagyonvisszaszerzesi-es-vedelmi-hivatal-felallitasarol linken, ahol a törvénytervezet mellett részletes indoklás, hatásvizsgálati dokumentum és vezetői összefoglaló is található.

A tervezettel kapcsolatos véleményeket a tarsadalmiegyeztetes [at] im [dot] gov [dot] hu e-mail címre várják június 30-áig. A társadalmi egyeztetés eredményeit és a lezáró összefoglalót július 5-ig teszik közzé a kormany.hu oldalon.

(MTI)

Forrás hang.hu