Sulyok Tamás távozzon, de csak szabályos módon.

Sulyok Tamás távozzon, de csak szabályos módon.

Az Amnesty International Magyarország véleménye szerint Sulyok Tamás köztársasági elnöknek el kell hagynia hivatalát, de ezt csak egy megfelelő és tisztességes eljárás keretein belül tartják elfogadhatónak. A civil jogvédő szervezet kifogásolja a kormány által javasolt módszert, amely „nincs rendben”.

A HVG beszámolója szerint a Magyar Péter által elindított Tisztítótűz művelet részeként benyújtott 17. Alaptörvény-módosítás csupán annyit rögzít, hogy a hatályba lépéssel megszűnik Sulyok megbízatása, aki nem kíván lemondani.

Az Amnesty álláspontja szerint Sulyok soha nem lépett fel a hatalmi önkénnyel szemben vagy a legkiszolgáltatottabbak védelmében, ezért távozása indokolt. Ugyanakkor hangsúlyozzák, hogy a köztársasági elnököt is megilleti a tisztességes eljárás joga, így az elmozdítása csupán megfelelő törvényi garanciák mellett lehetséges, amit a megfosztási eljárás biztosíthatna.

Bárándy Péter, egykori igazságügyi miniszter, azonban nem talál kivetnivalót az eljárásban. Ő úgy véli, hogy Sulyok elnöki megbízatása a társadalmi megbecsülés és a közbizalom elvesztése miatt fenntarthatatlan. Hozzátette, hogy a forradalom nem elegáns dolog, így felesleges az elegancia emlegetése.

A cikkben látható képen Sulyok Tamás államfő Orbán Viktor mögött áll.

Forrás hvg.hu