Sulyok Tamás köztársasági elnök megbízatása az Alaptörvény 17. módosítása után azonnal megszűnik, ahogy azt a kormány által javasolt alkotmánymódosítási tervezet is tartalmazza. Az Amnesty International jogvédő szervezet álláspontja szerint bár az államfő leváltása szükséges, az eljárás nem így elfogadható. Közleményükben hangsúlyozták, hogy „Sulyok Tamás soha nem felemelte a szavát a hatalom önkényessége ellen, és nem tett semmit azért, hogy a legkiszolgáltatottabb emberek védelmét ellássa. Hisszük, hogy a kormány jelenlegi lépése helytelen, mivel figyelmen kívül hagyja Sulyok jogát a tisztességes eljáráshoz; az ő leváltása csak megfelelő jogi garanciák mellett történhetne.”
A civil szervezet nézete szerint a megfosztási eljárás lenne a megfelelő lépés, amelyre szerintük Sulyok cselekedetei alapján lenne ok. A hatályos törvények értelmében az országgyűlési képviselők ötöde kezdeményezheti a köztársasági elnök tisztségéből való megfosztását, ha az Alaptörvényt szándékosan megsérti vagy bűncselekményt követ el. A megfosztási eljáráshoz az országgyűlési képviselők kétharmadának támogatása szükséges, és a határozat meghozatalától kezdve a köztársasági elnök nem gyakorolhatja a hatáskörét. Az Alkotmánybíróság felelős az eljárás lefolytatásáért, és ha a köztársasági elnök közjogi felelősségét megállapítja, őt megfoszthatja tisztségétől.
„A kormány mindössze öt napot biztosított a véleménynyilvánításra, ami a szokásos nyolc napnál is kevesebb, és mi is elküldjük az álláspontunkat az Alaptörvény-módosítás egyéb részeire vonatkozóan” – tájékoztatott az Amnesty International. Fleck Zoltán és Hack Péter jogtudósok véleménye szintén megtalálható cikkünkben.
Forrás 24.hu
