Közép-Európa kész saját jövőjét formálni.

Közép-Európa kész saját jövőjét formálni.

Magyar Péter miniszterelnök a napirend előtti felszólalásában kifejtette, hogy Közép-Európa erős és képes saját jövőjének formálására, amely a visegrádi négyek eszmecseréjének kulcsüzenete volt a rendkívüli Országgyűlés ülésén, 2026. június 23-án.

Friss híreink érkeznek!

A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy a térség több mint 65 millió ember otthona, Európa egyik legjelentősebb ipari központja, az unió gazdasági növekedésének motorja, és egyre fontosabb szereplője a kontinens biztonságának. „Ha a jövőben helyesen cselekszünk, néhány évtized múlva Közép-Európa története a felemelkedés, az önbizalom, a béke és az együttműködés példájaként fog élni” – fogalmazott.

Beszédében Magyar Péter kiemelte, hogy az országoknak együtt kell dolgozniuk, hogy erősebbek legyenek, mint valaha. Felidézte, hogy 1991-ben a közép-európai vezetők rájöttek, a kommunizmus bukása önmagában nem elegendő a sikerhez, a szabadságot intézmények, együttműködések, gazdaság és demokratikus jogállam kiépítésével kell erősíteni. Tudták, hogy ezt a munkát könnyebb közösen végezni.

Emellett megemlítette, hogy a térség országai között is voltak viták, de ezeknél fontosabb volt a közös jövő. Kérdésként vetette fel, hogy a gödöllői találkozó segít-e összehangolni a fejlesztéspolitikát és megerősíteni a versenyképességet.

A V4 az Orbán-kormány ideje alatt visszaesett, ami senkinek nem volt hasznos, sem Magyarországnak, sem a térségnek, sem Európának. Magyarország elvesztette a bizalmat, a régió országai ritkábban léptek fel közös kérdésekben, és gazdasági mutatókban elmaradtak Közép-Európától – tette hozzá Magyar Péter.

A miniszterelnök arról is szólt, hogy a V4-es partnerek együttműködésének fontos pillérei közé tartozik a közlekedési és energetikai kapcsolatok fejlesztése, a közös fejlesztéspolitika, valamint az egyetemi és kutatási együttműködések kiépítése.

Ellenzéki reakciók

Toroczkai László, a Mi Hazánk frakcióvezetője, a miniszterelnök lengyelországi látogatásával kapcsolatban azt állította, hogy az nem a magyar-lengyel barátság jegyében történt, hanem Magyar Péter egy „liberálglobalista” politikai partnerhez ment. Kérte Magyar Pétert, hogy tisztázza a „liberálglobalista közös alapot” Donald Tusk lengyel miniszterelnökkel való kapcsolatában, és azt firtatta, hogy valóban a közös történelemről vitáznak-e.

A KDNP frakcióvezetője, Rétvári Bence biztosította, hogy a V4-es együttműködés a Fidesz–KDNP kormány számára mindig is fontos volt, és aláhúzta, hogy a közép-európai országoknak egységesen kell fellépniük. Gulyás Gergely, szintén a Fideszből, örömét fejezte ki a V4-es együttműködés újjászületése miatt, hangsúlyozva, hogy ez egész Európa érdekeit szolgálja.

A keddi parlamenti ülésen emellett több törvényjavaslatról is szavaznak.

Forrás hang.hu