V4-es csúcstalálkozó Gödöllőn
Cikkünk frissül
A visegrádi négyek együttműködése újjáéledt – emelte ki Magyar Péter a V4-ek keddi csúcs után tartott sajtótájékoztatón. A magyar miniszterelnök kifejezte köszönetét a cseh, szlovák és lengyel vezetőknek, hogy részt vettek a gödöllői találkozón.
A miniszterelnök szerint az országokat több közös vonás köti össze, mint ami elválasztja őket; a megbeszélés legfőbb üzenete az együttműködés megerősítésére való elkötelezettség volt. Céljuk egy olyan partnerség kialakítása, amely valódi, kézzelfogható eredmények elérésére képes, és erőteljes, hiteles hangot biztosít az európai döntéshozatalban. Bemutatott egy tervet egy Varsó-Prága-Pozsony-Budapest közötti gyorsvasútról, amelynek közös uniós forrást keresése is a cél. Emellett a digitalizáció, kiberbiztonság, mesterséges intelligencia és innováció területén az együttműködés megerősítéséről is szó esett, valamint az energiaellátás biztonságáról is. A V4-ek folytatják a nyugat-balkáni országok európai integrációjának támogatását.
Fico is említette, hogy bemutatta a szlovák elnökségi programot, amelyet mindannyian támogatnak. Az uniós csúcsok előtt visszatérnek a hagyományos módszerhez, vagyis egyeztetik a közép-európai álláspontokat Brüsszelben.
Robert Fico, a szlovák miniszterelnök, megköszönte a magyar vendégszeretetet, és örömmel várja, hogy bemutathassa a szlovák elnökség prioritásait, amelyek július 1-jétől az év végéig érvényesek. A V4 országai erős önállóságot szeretnének képviselni, hogy a komoly kihívásokra megfelelően tudjanak reagálni.
Forrás hang.hu
