Két új Gripen vadászbombázó repülőgép csatlakozott a Magyar Honvédség légierejéhez. A svéd gyártmányú gépek június 18-án érkeztek Magyarországra, így a Gripenek száma tizennyolcra nőtt – tájékoztatott az MTI.
Az új Gripeneket hivatalosan kedden mutatták be Kecskeméten, a vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandár bázisán. Kürtös László, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára az eseményen emlékeztetett arra, hogy az első svéd gyártmányú vadászgépek 2006-ban érkeztek az országba, és azóta a magyar légtér védelmét biztosítják. A Gripenek ma már nem csupán Magyarország légvédelmét látják el, hanem hozzájárulnak a NATO légtér-rendészeti misszióihoz is Szlovénia, Horvátország, Szlovákia és a Balti-térség felett.
Az államtitkár hangsúlyozta, hogy a jelenlegi biztonsági helyzetben, különösen Ukrajnával határos országként, kiemelkedően fontos a négy új Gripen átadása, ami tovább erősíti a NATO keleti szárnyát. Kürtös megjegyezte, hogy Svédország két szempontból is profitál a magyar elköteleződésekből: egyrészt a Saab hosszú távú, megbízható ügyfélre tett szert, hiszen Magyarország 2036-ig üzemelteti a Gripeneket, másrészt a balti légtér-rendészeti missziók a svéd biztonságot is növelik.
Carl-Fredrik Edström, a Svéd Védelmi Beszerzési Hivatal képviselője az eseményen kiemelte, hogy a Gripen megbízható és költséghatékony vadászgép, amely kompaktsága mellett nagy teljesítményt nyújt. A rendszer folyamatosan fejlődik a szoftverek, érzékelők és fegyverzet terén, így képes alkalmazkodni a változó fenyegetésekhez. Az új gépek jelentősen fejlettebbek, mint a két évtizeddel ezelőttiek, és a jövő vadászgépei még nagyobb harci képességekkel fognak rendelkezni.
A két új repülőgép érkeztével a magyar flottában 16 harci és két kétüléses, oktatási célokat is szolgáló Gripen található.
Orbán Viktor és Ulf Kristersson svéd miniszterelnök 2024 februárjában bejelentették a magyar Gripen-flotta bővítését: négy új JAS 39-es érkezik a már meglévő 14 gép mellé. A megállapodás a magyar kormány késlekedése után született meg, miután végül hozzájárult Svédország NATO-csatlakozásához.
Forrás telex.hu
