Felfüggesztik a Semcorp debreceni akkumulátorgyárát.

Felfüggesztik a Semcorp debreceni akkumulátorgyárát.

A Hajdú-Bihar Vármegyei Kormányhivatal vízügyi hatósága kötelezte a Semcorp Hungary Kft.-t, hogy végezzen akkreditált mintavételt a monitoring kutakból, a csapadékvíz elvezető rendszerből és a tározóból. Bár a cég elvégezte a mintavételt, az eredményeket és a kiértékelést késve küldte meg a hatóságnak, ezért 1 millió forintos bírságot kellett fizetnie. A Semcorp megtámadta a határozatot – olvasható a haon.hu hírportálon.

A hatóság a késlekedő eredmények alapján megállapította, hogy több fém és félfém határértéket túllépett, köztük alumíniumot, báriumot, cinket, kadmiumot, kobaltot, krómot, lítiumot, mangánt, nikkelt, ólmot, rezet, vasat és arzént.

A hatóság ezért előírta a vállalat számára, hogy alakítson ki vízzáró rendszert a csapadékvíz-késleltető tározóban, végezzen negyedéves vizsgálatokat a monitoring kutakban, bővítse a vizsgálati köröket, fizesse meg a több mint 2 millió forintos eljárási költséget, és 1 millió forint vízgazdálkodási bírságot is kapott.

A környezetvédelmi hatóság független eljárásokat indított az ügyben, amely nem kapcsolódik a korábbi oltóhabbal történő szennyezéshez: kármentesítést rendelt el, tényfeltárásra kötelezte a vállalatot, és eljárást indított az engedélytől való eltérés miatt.

Papp László polgármester korábban jelezte, hogy Debrecen önkormányzata és a Debreceni Vagyonkezelő értesítést kaptak a környezetvédelmi hatóságtól, amely szerint a Semcorp területén határértéket meghaladó szennyezés történt egyes felszín alatti vizekben.

Forrás www.origo.hu