Cukorbetegségre ajánlott tablettával csapták be a vásárlókat.

Cukorbetegségre ajánlott tablettával csapták be a vásárlókat.


A vállalkozás által filmtabletta formájában forgalmazott készítmény vitaminokat, ásványi anyagokat és gyógynövényeket tartalmazott, ezáltal nem gyógyszernek, hanem étrend-kiegészítőnek minősül. Ez azért lényeges, mert az ilyen termékeken azok piacra kerülése előtt nem végeznek olyan hatásossági vizsgálatokat, mint a gyógyszerek esetében, így az étrend-kiegészítők bizalmi termékeknek tekinthetők, mert a fogyasztók előre nem ismerik a hatásosságukat. Ebből fakadóan kiemelkedően lényeges, hogy a vevők bizonyított állításokon alapuló, valós tájékoztatásban részesüljenek – közölte Magyarország Ügyészsége.

A cég 2-es típusú cukorbetegeket célzott

Az ügyészség látókörébe került készítményt a vállalkozás webáruházában, valamint gyógyszertárakban és drogérialáncokban is értékesítette.

A webáruház honlapján a termékről az volt olvasható, hogy különösen azoknak ajánlják, akik 2-típusú cukorbetegségben vagy inzulinrezisztenciában szenvednek, illetve e betegségek kialakulására magas rizikófaktorral rendelkeznek.

A honlapon olvasható állítások szerint a termék antidiabetikus hatású, mérsékli a 2-es típusú diabétesz kialakulásának kockázatát, és a filmtabletta olyan összetevőket tartalmaz, amelyek a betegség kialakulására magas rizikófaktorral rendelkezők számára egyaránt elősegíthetik a vércukorszint stabilitását, valamint csökkenthetik a cukorbetegség okozta szövődmények kialakulásának kockázatát.

Ezek alapján a vállalkozás célközönsége elsősorban azon fogyasztók voltak, akik 2-típusú cukorbetegségben, illetve inzulinrezisztenciában szenvednek, azaz az átlagosnál kiszolgáltatottabbak.

Jogszabályba ütközött a megtévesztő reklám

Az étrend-kiegészítők reklámozására vonatkozó hazai és uniós jogszabályok szerint tilos a termékeknek betegséget megelőző vagy gyógyító hatást tulajdonítani, illetve ilyen tulajdonságra utalni – írja az Ügyészség.

A honlapon olvasható kijelentések a vonatkozó európai uniós jogszabályi tiltás alá estek, mert azt állították, hogy az étrend-kiegészítő alkalmas a 2-es típusú cukorbetegség, illetve annak szövődményeinek kezelésére. Ez a fogyasztókkal szembeni tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatot valósított meg.

A fentiek miatt az ügyészségnek lehetősége nyílt közérdekű per megindítására. A törvényi előírások szerint viszont a perindítás előtt az érintett vállalkozással egyeztetni kell a jogsértés önkéntes megszüntetése érdekében. Erre tekintettel a Pest Vármegyei Főügyészség felhívta a vállalkozást, hogy törölje honlapjáról a fogyasztókat megtévesztő információkat.

(Borítókép: Képünk illusztráció! Fotó: FujiCraft / Getty Images)