Lex Orbán után lex Fidesz – Kováts, Körösényi, László

Lex Orbán után lex Fidesz – Kováts, Körösényi, László

Nem szeretném mentesíteni az elmúlt 16 évet, de úgy tűnik számomra, hogy a lex Orbán után itt a lex Fidesz – nyilatkozta Kováts Eszter politológus a képviselők mandátumának 12 évre korlátozásáról. Korábban, Körösényi Andrással közösen írták a 24.hu-n arról, hogyan változtathatja meg az új, karizmatikus vezető a ‚vezérek demokráciáját’, amely eddig Orbán Viktor irányítása alatt állt.

Magyar Péter miniszterelnök a hétfői napirend előtti beszédében bejelentette a „tisztítótűz műveletet”. Ennek keretében a Tisza módosítaná az alaptörvényt, Sulyok Tamás köztársasági elnöki megbízatása megszűnne, Polt Pétert pedig a 70 éves korhatár visszaállításával eltávolítanák az Alkotmánybíróság éléről, míg a képviselők mandátumát 12 évre korlátoznák.

Lapunknak Kováts Eszter mellett Körösényi András és László Róbert, a Political Capital elemzője is nyilatkozott a mandátumkorlátozásról. A szakértők szerint egyértelmű, hogy Magyar Péter a régi, korrupt politikai elit és az új Tisza-kétharmad közé szeretne választóvonalat húzni. Habár elérheti a fideszes prominenták teljes eltávolítását, ezzel a választójogot is korlátozza.

Ugyanakkor a módosítás nem fogja megoldani a korrupció és a politikai túlhatalom problémáit, amelyekkel a bevezetését leginkább indokolni szerették volna – állítják a szakértők. A Tisza hasonló lépéseket tesz, mint amiket a Fidesz sok tagja bírálta.

Forrás 24.hu