Klímagondok miatt veszélyben van az egészségügyi ellátás.

Klímagondok miatt veszélyben van az egészségügyi ellátás.


Az Országos Onkológiai Intézet hármas épületében a nagy meleg miatt hat műtő működését kellett ideiglenesen felfüggeszteni. A dolgozók ventilátorokkal próbálták enyhíteni a helyzetet, miközben a műtéteket egy másik épületszárnyba szervezték át. A tájékoztatás szerint egyetlen beavatkozás sem maradt el – közölte az RTL Híradó. A hiba elhárításához szükséges alkatrészek megérkeztek, azokat be is szerelték.

A javításnál a hűtőgáz-szivárgást is meg kellett szüntetni, ami korábban akadályozta a rendszer újraindítását. Dank Magdolna, az Országos Onkológiai Intézet főigazgatója szerint a hármas épületben várhatóan ismét a tervezett műtéti rend szerint folytatódhat a munka, miközben a másik érintett épület terhelését is csökkenteni szükséges annak korlátozott kapacitása miatt. 

Hűtőgáz-szivárgás miatt nem tudott a hűtő azonnal munkába állni. Ezt sikerült elhárítani, úgyhogy úgy néz ki, hogy holnap reggeltől a tervezett műtéti programmal a hármas épületben a sebészeink el tudnak indulni. A hármas A-épületen most csökkenni fog a terhelés, de kell is, hogy csökkenjen, mivel a kapacitása jóval kevesebb. Ezt az épületet is rendezni kell

– mondta Dank Magdolna, az Országos Onkológiai Intézet főigazgatója.

Egy másik épületben is klímaproblémák vannak, ami a teljes járóbeteg-ellátást, illetve a sugárterápiás ellátás egy részét veszélyezteti.

A 14-es épület megint csak egy nagyon fontos épület. Itt a klímaberendezéseket ellátó három folyadékhűtő közül jelenleg mindössze egy üzemképes. Itt attól félünk, hogyha ez az egy üzemképes is leáll, akkor ez az ellátási rendszer nagyon nagy bajba kerül

– tette hozzá az intézet főigazgatója.

Hasonló probléma alakult ki a győri Petz Aladár Oktatókórház egyik épületében is, ahol a meghibásodás az onkológiai, a belgyógyászati és a gyermekintenzív ellátást érinti. A kórház vezetése szerint az ellátás folyamatos, a betegek és hozzátartozóik számára pedig ivóvizet biztosítanak. Jávor László főigazgató közölte, hogy a javítást végző szakemberek a helyszínen maradnak a próbaüzem teljes időtartama alatt, és szükség esetén azonnal folytatják a munkát.

A kormány májusban jelentette be, hogy 3,6 milliárd forintot biztosít a kórházi hűtési rendszerek fejlesztésére. Hegedűs Zsolt egészségügyi miniszter elmondta, hogy a támogatási keretből folyamatosan finanszírozzák a klímaberendezések javítását, korszerűsítését. Az első ütem több mint húsz kórházat érint, de a beérkező új igények miatt a támogatott intézmények köre tovább bővülhet. Jelezte, hogy szükség esetén a jelenlegi 3,6 milliárd forintos keretösszeg emelésére is lehetőség van.