A hőségriadó miatti védelmi tevékenység összehangolására kormányrendeletet fogadott el a kabinet, a védelmi tevékenység vezetését a miniszterelnök látja el – jelentette be Magyar Péter kormányfő csütörtökön, amikor az Uzsoki utcai kórházban tartott bejárást Hegedűs Zsolt egészségügyi miniszter társaságában.
Magyar Péter a Facebookon élőben közvetített eseményen közölte, szombat hajnaltól az ország nagy részén harmadfokú, vörös riasztás lesz érvényben a hőség miatt. A meteorológiai előrejelzések szerint várhatóan 4 napon keresztül meghaladja a 29 fokot a napi középhőmérséklet, amire soha nem volt még példa Magyarországon, mióta a hőmérsékletet mérik. Arra figyelmeztetett, hogy
rendkívüli megterhelésnek lesz kitéve az egészségügyi rendszer, a tűzoltóság, a közlekedési rendszer és a lakosság is.
Közölte, hogy a Védelmi Igazgatási Hivatal koordinálja a védekezési munkálatokat a hőségriadó alatt, és egy kormányrendeletet is elfogadtak ezzel kapcsolatban, amely hamarosan megjelenik a Magyar Közlönyben.
Hozzátette, hogy összehangolják a védelmi tevékenységet, aminek vezetését ő maga fogja ellátni, munkáját pedig segíteni fogja a honvédelmi miniszter, a belügyminiszter, az egészségügyi miniszter, a közlekedési és beruházási miniszter, a gazdasági és energetikai miniszter és a nemzetbiztonsági főtanácsadó is. Már csütörtök reggel is tartottak egy ilyen ülést, tájékozódtak és kiadták a szükséges utasításokat.
A kormányfő kiemelte, hogy igyekeznek felkészülni a tűzoltósággal, a honvédséggel, a rendőrséggel és a katasztrófavédelemmel együtt, hiszen tömegrendezvények, sportesemények lesznek a hétvégén országszerte. A kormány ezzel kapcsolatos döntéseiről részletesen beszámolnak a délután három órától kezdődő kormányszóvivői tájékoztatón, amelyen részt vesz Vitézy Dávid közlekedési és aő beruházási miniszter, az országos tisztifőorvos, a tűzoltóság képviselője és a Védelmi Igazgatási Hivatal egyik vezetője is – közölte.
Elindultak a fejlesztések a fővárosban
A miniszterelnök elmondta, hogy az egészségügyi miniszterrel azért tartottak bejárást az Uzsoki utcai kórházban, mert ez volt az első olyan egészségügyi intézmény, amelyben a Tisza-kormány döntése alapján, több mint 130 millió forintos beruházás eredményeképpen befejeződött a folyadékhűtők cseréje. Emlékeztetett, hogy a Tisza-kormány egyik első intézkedése volt, hogy több mint 3,6 milliárd forint rendkívüli költségvetési forrást csoportosított át a kórházi klímaberendezések cseréjére, fejlesztésére, így 32 kórházban kezdődhettek el a munkálatok.
Hegedűs Zsolt egészségügyi miniszter a bejáráson arról beszélt, hogy rögtön a kormányalakítás után átfogó vizsgálatot rendeltek el a kórházak hűtéstechnikájának felmérése érdekében, és ezt követően döntöttek a 3,6 milliárd forint átcsoportosításáról. A korábbi és a jelenlegi kormány közötti különbség az egészségügyi miniszter szerint az, hogy
a Tisza-kormány őszintén szembenéz ezzel a problémával, és hosszú távú stratégiát alkot a kórházak klimatizálásával kapcsolatban.
A miniszter arról is beszélt, hogy szeptembertől indulhat a kórházi fertőzéseket mérő és publikáló rendszer. Elmondta, hogy csütörtökön kapta meg azt az anyagot, amely arról szól, hogyan fogják mérni és hitelesíteni a kórházi fertőzéseket, és miként fogják az adatokat publikálni. Közlése szerint ezt bemutatják a kormányzatnak és szeptember elsejétől „ezek már indulnak”. Hegedűs Zsolt az egyik legfontosabb tényezőnek nevezte az átláthatóságot és azt mondta, mindent megtesznek azért, hogy modern, európai és nagyon magas szintű egészségügyi ellátása legyen a magyaroknak.
Ficzere Andrea, az Uzsoki utcai kórház főigazgatója arról beszélt, hogy most az egyik épület 12 műtőjének hűtése oldódott meg, azonban a traumatológia három műtőjében továbbra is nagyon meleg van, mert ott elromlott a hűtés, az onkológiai épületben pedig ismét meghibásodott a fancoil-rendszer, ami óriási megterhelést jelent sugárkezelésre érkező betegeknek. A miniszterelnök és az egészségügyi miniszter az Uzsoki utca kórház főépületének tetejére tűzlétrán felmászva tekintette meg a kicserélt hűtőberendezéseket.
Magyar Péter a tetőn részletesen beszámolt az egészségügyi intézményekben zajló fejlesztésekről. Eszerint
- a Dél-pesti Centrumkórház Szent László Kórházban már megvalósult a folyadékhűtő hibájának kijavítása
- a Bajcsy-Zsilinszky Kórház és Rendelőintézet egyik épületében vezérlésjavítás zajlik, június 29-re tervezik a rendszer átadását
- a Dél-Budai Centrumkórház Szent Imre Egyetemi Oktatókórházban a folyadékhűtő és légkezelő javítása folyik
- a Honvédkórház rehabilitációs intézetében vezérlésjavításon dolgoznak, várhatóan június 28-án építik be az új rendszert.
És vidéken is
Magyar Péter közölte, hogy a váci Jávorszky Ödön Kórházban is zajlik a klímajavítás, várhatóan pénteken átadás-átvétel történik, a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézetbe pedig várhatóan csütörtökön megérkeznek a hőcserélők, a telepítést a tervek szerint június 29-re fejezik be. A dunaújvárosi Szent Pantaleon Kórházban is zajlik a folyadékhűtő felújítása, ott szombatra tervezik az átadást. A Heves megyei Markhot Ferenc Oktatókórházban pénteken kezdődik a munka és várhatóan június 30-án adják tá a rendszert – sorolta a munkálatokat a kormányfő.
Közlése szerint a Zala vármegyei Megyei Szent Rafael Kórházban lezárul a tervezés a héten, és nemsokára megkezdődnek a kivitelezési munkálatok. A Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei kórházban július 2-án kezdődik a munka, a tervek szerint július 15-17-én megtörténik a beüzemelés.
Jahn Ferenc Dél-pesti Kórház és Rendelőintézet folyadékhűtőjében az egyik hűtőkör cseréjének a kiváltása tervezés alatt van, ahogy a nyíregyházi Jósa András Oktatókórházban és a Veszprém Vármegyei Csolnoky Ferenc Kórházban is. A karcagi Kátai Gábor Kórházban végleges a kiviteli terv, és nemsokára várhatóan megérkeznek a gépek, csütörtökön kezdik el a munkát. Az észak-budai Szent János Kórházban tervezés és beszerzés alatt van az új folyadékhűtő rendszer. A balassagyarmati Kenessey Albert Kórházban ventilátor- és kompresszorcsere zajlik. A Bács-Kiskun vármegyei kórházban folyadékhűtő-rendszer telepítése és kapacitásbővítés zajlik, a győri Petz Aladár Kórházban pedig épületautomatikai fejlesztés és a légtechnikai rendszer vezérlésének a fejlesztése történik.
Magyar Péter arról is beszámolt, hogy az Országos Onkológiai Intézetben történt haváriahelyzetet nagyrészt sikerült már elhárítani, de ebben az intézményben is zajlanak a fejlesztések.
A miniszterelnök délután 3 óráig adott időt a legfőbb ügyésznek arra, hogy beszámoljon az aranykonvojügyben folyó nyomozásról. Magyar Péter ezt az Uzsoki utcai kórházban tartott csütörtöki bejáráson mondta.
(Borítókép: Magyar Péter és Hegedűs Zsolt bejárása az Uzsoki Utcai Kórházban. Fotó: Magyar Péter Hivatalos / YouTube)
Olvasd tovább itt: index.hu
