Új fejlemények körvonalazódnak az úgynevezett aranykonvoj ügyében. Egy, állítólag az ügyészségtől származó dokumentum került nyilvánosságra, mely szerint a nyomozásnak Orbán Viktor volt miniszterelnök és más magas rangú hivatalnokok felelősségét is ellenőriznie kell. A dokumentumra reagálva Magyar Péter miniszterelnök is kifejtette véleményét.
A 444 portálhoz eljutott egy június 9-én keltezett ügyészségi irat, amelyben az áll, hogy az ukrán aranykonvoj ügyében „a lényeges döntéseket hozó személyek” között Orbán Viktor, Farkas Örs volt államtitkár, Hajdu János, a TEK korábbi főigazgatója, és Demeter Tamás, a NAV egykori bűnügyi elnökhelyettese is szerepel. A dokumentum szerint a nyomozás fő célja az ő büntetőjogi felelősségük tisztázása, ezért tanúként sem lehet őket kihallgatni.
A hírek szerint a Fővárosi Nyomozó Ügyészség illegális fogva tartás és hivatali visszaélés gyanújával folytat nyomozást az ügyben. A kiszivárgott irat hangsúlyozza, hogy Hajdu János és Farkas Örs esetében megalapozott alapja lehet a gyanúnak, ezért az ő kihallgatásuk indokolt. Jelenleg azonban még nincs hivatalos információ arról, hogy ezeken a kihallgatásokon túlmenően mi történt.
A Legfőbb Ügyészség nem cáfolta a dokumentum hitelességét. A válaszukban azt közölték, hogy a nyomozás folyamatban van, így a potenciális gyanúsítottakra vagy a nyomozás irányvonalára nem áll módjukban információt adni. A 444 arra is emlékeztet, hogy egy korábban kiszivárgott NAV-jelentés szerint az ukrán pénzszállítók ellen végrehajtott akció során jogsértések és súlyos eljárási hibák léphettek fel. A belső vizsgálat összegzése szerint a kezdő intézkedések több szempontból jog- vagy törvénysértőek voltak. A dokumentum azt is felveti, hogy a Legfőbb Ügyészség kijelölési eljárásával kapcsolatban jogszerűségi kérdések merülhetnek fel.
Az ügyre Magyar Péter a közösségi médiában reagált. „A kiszivárgott irat alapján azonnali választ várunk az ügyészségtől arra, hogy kihallgatták-e gyanúsítottként Orbán Viktort és Hajdu Jánost az aranykonvoj ügyében!” – írta a miniszterelnök, majd a kommentszekcióban erősítette meg a felhívást a legfőbb ügyész figyelmébe ajánlva.
Az ügy márciusban kezdődött, amikor a magyar hatóságok rajtaütöttek az ukrán Oscsadbank pénzszállító konvoján, amely Ausztriából Ukrajnába tartott. Az akció során körülbelül 27 milliárd forint értékben készpénzt és aranyat foglaltak le, az ukrán állampolgárságú pénzszállítókat elfogták, majd kiutasították Magyarországról. A lefoglalt értékeket hónapokkal később, a választás után adták vissza Ukrajnának.
Az ügyből komoly diplomáciai vita alakult ki, miközben több résztvevő is azt állította, hogy a rajtaütés politikai döntés következménye volt. A folyamatban lévő nyomozás azt vizsgálja, hogy az akció során történt-e jogsértés, és felmerül-e büntetőjogi felelősség a döntéshozók részéről.
Forrás www.blikk.hu
