Nem – válaszolt Magyar Péter a mai sajtótájékoztatóján, amikor az euró magyarországi bevezetésével kapcsolatos megszorításokról kérdezték. „Nincs szükség rá, ez nem az, amire vágyunk” – tette hozzá. Szerinte ahhoz, hogy az eurót mielőbb bevezessék, elengedhetetlen, hogy ne sikkasszanak el uniós pénzeket.
Pénteken Budapesten a Kiriákosz Pierrakákisszal, az Eurócsoport elnökével folytatott megbeszélése után tartották a sajtótájékoztatót Magyar Péter és Kármán András pénzügyminiszter. Magyar Péter úgy véli, Magyarország 2030-ra képes teljesíteni a maastrichti kritériumokat, bár ez politikai döntést is igényel. Kiemelte, hogy szükséges a lakossági konzultáció is. A legnagyobb kihívásként az államadósság csökkentését említette, és hozzátette, hogy ha ez sikerül, évente 100 milliárdos megtakarítást érhetnek el, amit hasznos célokra lehet fordítani. Ezért fontos a külföldi és hazai befektetői bizalom.
Magyar megjegyezte, a Tisza-kormány iránt nemcsak a magyarok, hanem a nemzetközi piacok és külföldi befektetők bizalma is nőtt, ami a forint erősödésén és a kötvényhozamok csökkenésén látszik. Rámutatott, hogy a magyar kötvényhozamok már a lengyel, sőt a brit kötvényhozamok alatt vannak, de a görögöktől még messze.
Magyar Péter pozitívan beszélt az euró bevezetéséről, szerinte ez a magyarok vágya, mert a közös valuta szabályozza a kormányok gazdasági lehetőségeit, így stabilitást és növekedést hoz. Ha Magyarország az eurózóna tagja lesz, a kormány nem engedheti meg a deficit növekedését vagy a magas inflációt.
Kármán András elmondta, hogy augusztus végén a kormány a parlament elé terjeszti a 2026-os költségvetés felülvizsgálatát, míg az újat október végéig terjesztik. Megjegyezte, hogy jövőre már ősszel tervezik benyújtani a következő évi költségvetést, mivel az Orbán-kormányok korábban, tavasszal terjesztették be, ami több átdolgozást igényelt.
A Medián legfrissebb felmérése szerint a magyarok többsége támogatja az euró bevezetését.
Forrás 24.hu
