A józsefvárosi Diószegi utca egyik házát az állam tervezi kisajátítani (Fotó: Magyar Hang/Grimm Balázs)
2024 tavaszán a parlament egy salátatörvény keretein belül döntött kilenc, többségében önkormányzati bérház állami kisajátításáról, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem bővítése érdekében, ami körülbelül 160–180 családot érintett. Az érintett lakók, valamint a Józsefvárosi Önkormányzat sem kapott előzetes értesítést a kisajátításról, így sokan továbbra is bizonytalanságban élnek. Pikó András polgármester a választások után a Tisza Párttól kérte a helyzet megoldását.
Azonban egy péntek este közzétett törvény eltörölte az államosítást. Tárkányi Zsolt, Bódis Kriszta – aki Józsefvárost képviseli – és Csontos Bence törvényjavaslatának indoklása szerint a Diószegi Sámuel utcára és annak környékére a VIII. kerület önkormányzata átfogó fenntarthatósági és közösségi fejlesztési koncepciót dolgozott ki, amely a jelenlegi bérlők megtartására és az épületek energetikai, szociális megújítására összpontosít.
A szóban forgó ingatlanok a helyi önkormányzat tulajdonában állnak, és ezek elvonása – az érintett önkormányzat előzetes meghallgatása és érdemi egyeztetés nélkül – ütközhet a magyar Alaptörvénybe.
A módosítás lakóházakat és egy társasház ingatlanait érinti, amelyekben önkormányzati lakások találhatók. Az ingatlanok tulajdonátszállása 2026. június 30-án következne be, azonban az Országgyűlés törvénymódosítással megakadályozhatta a tulajdonelvonást. Ez a jogszabály június 27-én lépett hatályba.
„A lakhatási válság Józsefvárosban jóval több embert érint, mint sok egyéb budapesti kerületben. Különösen nehéz helyzetben vannak a Magdolna és Orczy negyed lakói. A Diószegi utca és környékén élő emberek már évtizedek óta várnak az ígéretekre, hogy jobb körülmények közé kerülnek. Mi a kisajátításra ítélt házak esetében már megkezdtük a változtatásokat, és ahogyan eddig is ígértük, folytatni fogjuk” – írta Facebook-bejegyzésében Udvarhelyi Tessza, józsefvárosi alpolgármester. Hozzátette, hogy a Parlament döntése véget vet az érintett lakók és az önkormányzat kétnapos bizonytalanságának, lehetővé téve, hogy együtt, nyugodt körülmények között dolgozhassanak a lakosokkal. „A külvilág számára talán nem tűnik jelentősnek, de nekünk és az érintetteknek ez rendkívül fontos. Nagyon örülnénk, ha nemcsak a pusztítás leállításában, hanem a terület fejlesztésében is együttműködhetnénk az állammal!” – zárta bejegyzését.
Forrás hang.hu
